NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Już tylko o krok od sztucznej trzustki

Diabetycy, a zwłaszcza rodzice dzieci z cukrzycą typu 1 nie muszą się już bać groźnych dla życia stanów za niskiego poziomu cukru. Dzięki nowoczesnym technologiom można cukrzycę kontrolować tak, że nie trzeba rezygnować ani z ulubionych sportów, ani z ulubionych potraw.

fot. Iza Szumielewicz

fot. Archiwum

Nina Stykowska ma 6 lat i rozsadza ją energia, mimo że od roku choruje na cukrzycę typu 1. Leczy się bardzo nowocześnie – pompą insulinową MiniMed®640G z technologią SmartGuard ™  zintegrowaną z systemem CGM, czyli systemem ciągłego monitorowania glikemii. To unikatowe rozwiązanie w sposób najdoskonalszy naśladuje pracę zdrowej trzustki, automatycznie zatrzymuje podawanie insuliny, kiedy sensor CGM mierzący poziom cukru przewiduje jego spadek i automatycznie wznawia podawanie insuliny, gdy cukier zaczyna odpowiednio wzrastać.

Dodatkowo dzięki CGM rodzice Niny mają pełny wgląd w aktualny i zmieniający się poziom cukru ich córki. CGM skutecznie przewiduje trendy zmian z  wyprzedzeniem i  generuje różne alarmy informujące o bieżących i przyszłych zmianach, co pozwala uniknąć  epizodów zbyt  niskiego i zbyt wysokiego poziomu cukru, które  nie zawsze mogą  być wykrywane za pomocą pomiarów krwi z palca.

Wyrywkowy pomiar z palca wykonywany co kilka godzin glukometrem nie daje takich informacji jak trendy. Dopiero sensor CGM pokazuje, czy cukier rośnie czy spada, i w jakich okolicznościach tak się dzieje. Ciągły monitoring glikemii daje choremu potężne narzędzie do samokontroli, a tym samym w sposób zasadniczy poprawia przebieg choroby. To duże wahania glikemii są najbardziej szkodliwe w długiej perspektywie. Dla Niny życie z cukrzycą to dość trudna sprawa, bo ona jest dzieckiem dynamicznym, energicznym i emocjonalnym. Dlatego jej cukry mają chwiejny przebieg. CGM jest dla nas cudowną pomocą w opanowaniu tych wahań  – podkreśla tata Niny Grzegorz Stykowski.

Nina bez problemu może się z pompą zanurzać w basenie. – Uwielbiam pływać. Najbardziej pieskiem. Potrafię przepłynąć cały basen – cieszy się dziewczynka.

Jej mama zawsze w takich sytuacjach zachowuje szczególną czujność. „Przez cały czas, kiedy Nina pływa mogę podglądać jej poziom cukru, a to jest ważne, bo w przypadku mojej córki przy mocnym wysiłku cukier potrafi szybko spadać i stwarzać zagrożenie” – mówi Anna Stykowska.

Prof. Przemysława Jarosz-Chobot, konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach podkreśla, że pompa MiniMed®640G z systemem CGM to całkowicie nowa jakość w leczeniu cukrzycy.

Mam pacjentów, którzy zaczęli życie z cukrzycą od filozofii leczenia pompą z zatrzymaniem podaży insuliny i wznowieniem. To są zupełnie inni pacjenci. Dla nich glukometr nie jest świętością. Oni są wpatrzeni w sensor CGM. To czas nowoczesnych technologii, nowych aplikacji i musimy za tym podążać. Nie ma od tego odwrotu – podkreśla prof. Jarosz-Chobot.  

O leczeniu cukrzycy będzie mowa w programie „Po prostu zdrowie” w TVP1. Emisja: 26 września o godz. 8:30. 

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter