NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

KE mówi tak dla leku w leczeniu chłoniaka Hodgkina

Komisja Europejska zarejestrowała niwolumab w leczeniu dorosłych pacjentów z nawrotowym lub opornym na leczenie chłoniakiem Hodgkina po autologicznym przeszczepie komórek macierzystych oraz po leczeniu preparatem brentuksymab vedotin.

Niwolumab jest obecnie pierwszym inhibitorem punktu kontrolnego PD-1 stosowanym w nowotworach hematologicznych zarejestrowanym w Unii Europejskiej (UE). Rejestracja ta pozwala na leczenie  niwolumabem pacjentów z nawrotowym lub opornym na leczenie chłoniakiem Hodgkina we wszystkich 28 krajach członkowskich UE.

Rejestracji dokonano na podstawie uzyskanego odsetka odpowiedzi obiektywnych, wykazanego w łącznej analizie danych z dwóch badań klinicznych, CheckMate -205 oraz CheckMate -039.

„Jako praktykujący hematolog, musiałem podejmować wyzwania związane z leczeniem klasycznego chłoniaka Hodgkina oraz potrzebami pacjentów już wcześniej leczonych” powiedział Andreas Engert, M.D., główny badacz oraz profesor medycyny chorób wewnętrznych, hematologii i onkologii, w szpitalu uniwersyteckim w Kolonii w Niemczech. „To niezwykle ekscytujące, że dzięki rejestracji niwolumabu w leczeniu dorosłych pacjentów z nawrotowym lub opornym na leczenie chłoniakiem Hodgkina po autologicznym przeszczepie komórek macierzystych oraz po leczeniu preparatem brentuksymab vedotin w UE, mamy obecnie dostęp do całkowicie nowego podejścia terapeutycznego, które jak wykazano, pozwala na osiągnięcie imponującej odpowiedzi na leczenie oraz trwałości odpowiedzi w populacji pacjentów opornych na leczenie.”

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter