NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Kolonoskopia ratuje życie

Charakter raka jelita grubego nie sprzyja jego wczesnej diagnozie – ponieważ nie boli i nie daje objawów, chory nie ma powodów, które skłoniłyby go do wizyty u lekarza. Kampania SERVIER – WYŁĄCZ RAKA!, której druga edycja właśnie się rozpoczyna ma na celu zwrócić uwagę na wagę badań profilaktycznych, które w tym nowotworze mają wyjątkowe znaczenie.

Rocznie z powodu raka jelita grubego umiera w Polsce 11 tysięcy chorych. Prognozy na przyszłość nie są optymistyczne, ponieważ od roku 1980 czterokrotnie wzrosła ilość zachorowań u mężczyzn i trzykrotnie u kobiet, a chorych przybywa.

Charakter raka jelita grubego nie sprzyja jego wczesnej diagnozie – mówi dr n. med. Wojciech Rogowski z Poradni Specjalistycznej Magodent –  Ponieważ nie boli i nie daje objawów, chory nie ma powodów, które skłoniłoby go do wizyty u lekarza. Jednak 18 tysięcy zachorowań i 11 tysięcy zgonów to przerażające statystyki, zwłaszcza jeśli uświadomimy sobie, że te 11 tysięcy oznacza 33 osoby dziennie! Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, bo jeśli uda się odpowiednio wcześnie wykryć zmianę nowotworową bez tzw. objawów alarmowych (bólu, chudnięcia czy krwawienia) a także znaleźć i usunąć polipy, które mogłyby w przyszłości być przyczyną raka –  szanse na wyleczenie są ogromne!” – dodaje dr Rogowski.

 

Czynniki ryzyka, czyli na co zwrócić uwagę

Z doniesień naukowych wynika, że ryzyko rozwoju raka jelita grubego wzrasta u osób po 50. roku życia. Nie bez znaczenia dla częstości zachorowania jest także niewłaściwa, uboga w błonnik a bogata w czerwone mięso, dieta. Wśród czynników ryzyka warto wymienić także brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz obciążenia genetyczne – rak jelita grubego częściej występuje u osób, u których w najbliższej rodzinie także występował ten nowotwór.

Objawy raka jelita grubego: zaparcia, biegunki, krew w stolcu, niezamierzone chudnięcie czy utratę apetytu, łatwo pomylić z innymi dolegliwościami. Dlatego tak ważne są przesiewowe badania pozwalające na wykrycie zmian nowotworowych nawet na bardzo wczesnym etapie.

Kolonoskopia, czyli badanie, które może uratować życie  

Badanie kolonoskopowe jest najlepszą i najbardziej wiarygodną metodą diagnostyki raka jelita grubego. Podczas tego badania możliwe jest także usunięcie ewentualnych polipów, czyli łagodnych zmian nowotworowych, co pozwala zapobiec ich przeobrażeniu w złośliwego raka. „To nowoczesne, bezpieczne i stosunkowo krótkie badanie” – przekonuje dr Rogowski „Niestety dla wielu osób nadal stanowi ono temat tabu. Nie są w stanie przełamać bariery strachu czy źle pojmowanego wstydu. Tymczasem kolonoskopia to badanie, które może uratować życie, bo wykryte we wczesnym etapie zmiany zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 75-90 procent”  – wylicza dr Rogowski.

Niechęć części Polaków do wykonywania kolonoskopii skutkuje późnym rozpoznawaniem tego złośliwego nowotworu, często wtedy kiedy obecne są już przerzuty. Rozsiany rak jelita grubego odznacza się istotnie gorszym rokowaniem. Według danych Concorde-3, opublikowanych na początku 2018 r., Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie, przed Rumunią, Bułgarią, Słowacją i Chorwacją pod względem pięcioletnich przeżyć chorych.

Gdzie? Kiedy?

Onkologiczna Poradnia Servier odwiedzi w tym roku Katowice (10 marca), Gniezno (13 marca), Poznań (14 marca), Łódź (19 marca), Białystok (20 marca), Lublin (21 marca) i Rzeszów (23 marca). Szczegóły dotyczące trasy i kampanii na stronach www.wylaczraka.pl i facebook.com/wylaczraka.

 

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Nowoczesne kierunki diagnostyki głosu. Wskaźniki neurofizjologiczne

Głos jest złożonym zjawiskiem, a mechanizm jego wytwarzania wymaga współdziałania ze sobą wielu elementów. Mięśnie krtani są tylko jednym z elementów potrzebnych…
LEKARZWszechstronny lekarz

Ćwiczenia – nowa klasa leków w kardiomiopatii przerostowej

American College of Cardiology (ACC) i American Heart Association (AHA) właśnie opublikowały nowe wytyczne kliniczne dotyczące skutecznego postępowania u pacjentów, u których…
LEKARZWszechstronny lekarz

Szpiczak to coraz częściej choroba przewlekła

Dzięki nowym lekom i schematom leczenia dla coraz większej liczby pacjentów szpiczak plazmocytowy staje się chorobą przewlekłą. Warunkiem jest jednak wczesne zdiagnozowanie,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter