NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Lekarze: walka z cukrzycą wymaga narodowego programu

Bez ustanowienia wieloletniego programu przeciwdziałania cukrzycy skuteczna walka z tą chorobą cywilizacyjną nie będzie możliwa – podkreślali diabetolodzy podczas obchodzonego kilka dni temu Światowego Dnia Walki z Cukrzycą.

fot. Flickr

O stworzenie i realizację Narodowego Programu Walki z Cukrzycą i jej powikłaniami, polscy lekarze apelują od kilku lat. Chcą, by tak jak w przypadku chorób układu krążenia i chorób nowotworowych, w budżecie państwa były co roku zarezerwowane konkretne pieniądze, które pozwoliłyby m.in. prowadzić działania edukacyjno-profilaktyczne, w tym promocję zdrowego stylu życia i zorganizowanie badań przesiewowych, w celu wczesnego wykrycia choroby, zwłaszcza w grupach ryzyka.

Główne założenia projektu ustawy wprowadzającej narodowy program zwalczania cukrzycy i jej powikłań przedstawiono w maju br. podczas XV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Zakłada się m.in. utworzenie krajowych rejestrów chorych na cukrzycę, dzieci matek z cukrzycą ciążową oraz cukrzycy o podłożu genetycznym. Zgodnie z projektem ma powstać Ogólnopolska Sieć Ośrodków Edukacji w Cukrzycy, a także programy leczenia stopy cukrzycowej i zapobiegania retinopatii cukrzycowej. Jak podkreślają diabetolodzy, ogólnopolska sieć poradni leczenia zespołu stopy cukrzycowej pozwoli zapobiegać amputacjom. Z kolei program zapobiegania retinopatii cukrzycowej, ma umożliwić wyposażenie poradni diabetologicznych w sprzęt cyfrowy do obrazowania dna oka.

Projekt ustawy ma zostać zgłoszony w trybie inicjatywy obywatelskiej. W tym celu trzeba jednak zebrać 100 tys. podpisów. Inicjatorzy obywatelskiego projektu szacują, że realizacja takiego programu to dla budżetu państwa wydatek rzędu 150-180 mln zł rocznie.

Co na to minister zdrowia?

„Pacjenci chorzy na cukrzycę mają dostęp do odpowiedniej opieki w różnych formach (także działań edukacyjnych), przy czym istotne jest stosowanie w praktyce przez świadczeniodawców istniejących przepisów prawa, jak również ścisłe przestrzeganie przez pacjenta otrzymanych zaleceń” – odpowiedział Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, na pytanie Portali Medycznych, jakie jest w tej sprawie stanowisko resortu zdrowia. Poinformował też, że w Ministerstwie Zdrowia trwają prace analityczne i koncepcyjne dotyczące ewentualnego wprowadzenia „diabetologicznej porady edukacyjnej” do tzw. rozporządzenia koszykowego z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

„Edukacja jest stałym, integralnym i niezbędnym składnikiem postępowania terapeutycznego w cukrzycy w trakcie każdej wizyty lekarskiej. W obowiązującym stanie prawnym świadczenia z zakresu diabetologii dla dorosłych i dzieci udzielane są w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) oraz leczenia szpitalnego. W celu poprawy jakości opieki nad pacjentami z rozpoznaną cukrzycą Fundusz wprowadził w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej specjalny produkt kontraktowy w postaci kompleksowej opieki nad pacjentem z cukrzycą (KAOS)” – poinformował Krzysztof Bąk, dodając, że polega on na objęciu kwalifikujących się pacjentów (osoby z cukrzycą typu 1, dzieci i młodzież do 21 l. oraz inne osoby z cięższymi postaciami cukrzycy typu 2) kompleksową opieką diabetologiczną, rozliczaną w formie stawki kapitacyjnej.

„KAOS jest formą opieki koordynowanej. Celem jej wdrożenia była poprawa skuteczności leczenia pacjentów chorych na cukrzycę, prowadzonego w oparciu o obowiązujące standardy opieki diabetologicznej, a w następstwie zmniejszenie liczby hospitalizacji z powodu cukrzycy i jej powikłań” – podkreślił rzecznik MZ.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Post-COVID trwa i zbiera żniwo SARS-CoV-2

10 procent osób, które przechorowały COVID-19, doświadcza trwałych zaburzeń węchu. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Europejską Akademię Neurologiczną (EAN), do ostrych…
LEKARZWszechstronny lekarz

Niepokojące dane: polscy neurolodzy coraz częściej doświadczają wypalenia zawodowego!

Zbyt mało lekarzy neurologów dla tak wielu pacjentów. Konieczne są zmiany systemowe w organizacji pracy – takie wnioski płyną z niedawno zakończonego…
LEKARZWszechstronny lekarz

Narkotyki i alkohol są jeszcze bardziej niebezpieczne

Zmiany klimatyczne mogą przyczyniać się do nasilenia zaburzeń związanych z zażywaniem narkotyków i spożywaniem alkoholu. Według badań przeprowadzonych przez naukowców zajmujących się…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter