NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

System

Lekarze z wyjątkową świąteczną inicjatywą dla pacjentów!

Święta Bożego Narodzenia to jeden z najbardziej wyjątkowych okresów w ciągu całego roku. Przedświąteczny czas kochają nie tylko dzieci, ale również dorośli i to dla nich lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego przygotowali coś specjalnego!

Okres okołoświąteczny i noworoczny to czas życzliwości i dobroci, ale również czas postanowień. Nadchodzący nowy rok zachęca do podejmowania prozdrowotnych wyzwań i postanowień, wśród których króluje zmiana diety, podjęcie aktywności fizycznej czy rezygnacja z palenia. Noworoczne postanowienia mają jednak to do siebie, że podejmowane spontanicznie, szybko dają o sobie zapomnieć.

 – Chcemy wesprzeć naszych pacjentów w podejmowaniu i realizacji wyzwań noworocznych, ale również pragniemy zwiększyć ich zainteresowanie profilaktyką – wyjaśnia lekarz Jacek Krajewski, Prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Federacja Porozumienie Zielonogórskie chce wspierać pacjentów w zmianie trybu życia za pomocą prostego rozwiązania. Lekarze z FPZ przygotowali dla swoich pacjentów kartki, które z jednej stroną są klasyczną formą życzeń świątecznych, z drugiej natomiast listą badań profilaktycznych i najczęstszych postanowień noworocznych, które pacjent wybierze wraz ze swoim lekarzem.

–  Wielu z nas podejmuje noworoczne wyzwania, ale mnóstwo z nich wynika wyłącznie z pewnej ogólnej mody, a nie indywidualnych preferencji i możliwości organizmu. Dlatego chcemy naszym pacjentom w tym pomóc, wyznaczając razem z nimi wskazane dla nich kierunki zmiany, w oparciu o wydolność organizmu, wskazania lub przeciwwskazania medyczne i generalnie możliwości pacjenta. Dzięki temu podejmowane wyzwania mają szansę stać się długofalową strategią zmiany nawyków, z realną korzyścią dla zdrowia – dodaje lekarz Anna Osowska, Prezes Warmińsko – Mazurskiego Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie.

Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego wierzą, że ta pozornie prosta kartka może przynieść wiele dobrego, a przy tym pozwoli również zbudować relację z pacjentami na innym niż dotychczas poziomie. Dla wielu pacjentów lekarz rodzinny jest w pewnym wymiarze osobą bliską, a niejednokrotnie traktowany jest jak członek rodziny. Dlatego zmotywowanie ich do podjęcia prozdrowotnych postanowień za pomocą czegoś innego niż „typowe” zalecenia lekarskie może przynieść wymierne efekty, a przy tym wyniesie relację na partnerski poziom.

–  Ktoś pomyśli, że to przecież zwykła kartka, nic nadzwyczajnego. Dla wielu pacjentów, często samotnych, ta kartka będzie odrobiną dobroci, której być może na co dzień im brakuje. A oprócz tego to świetny sposób na budowanie zaufania i relacji z pacjentem, wychodzenie do naszych chorych z czymś nowym, co ich nie obciąży, a będzie miłą motywacją do rzeczywistej zmiany stylu życia. Uważam, że ta inicjatywa wnosi naszą komunikację na poziom partnerski i nie mam wątpliwości, że nasi pacjenci to docenią. – podsumowuje Jacek Krajewski.

Powiązane artykuły
KongresPsychologiaSystem

Dobrostan psychiczny warunkiem rozwoju

Od ponad dwóch lat świat jest dotknięty kataklizmami, których wcześniej się nie spodziewano. Mimo ogromnego postępu technologicznego, dobrobytu i szybkiego bogacenia się…
LEKARZSystem

W ciągu najbliższych 30 lat rak pochłonie biliony dolarów

Według analizy 29 nowotworów w 204 krajach, w latach 2020-2050 całkowity koszt raka dla światowej gospodarki osiągnie 25,2 biliona dolarów międzynarodowych. Z…
System

Przedlaboratoryjny etap badań nabiera znaczenia

Badania laboratoryjne są cennym źródłem informacji, służącym weryfikacji hipotezy diagnostycznej oraz kontroli postępów prowadzonego leczenia i spersonalizowanej profilaktyki schorzeń. Z trzech etapów…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *