NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Likwidacja NFZ skomplikuje sytuację placówek kardiologicznych

W przyjętej 23 marca ustawie o sieci szpitali poziom sercowo-naczyniowy nie został uwzględniony. Kardiologia może być składową w szpitalach, które weszły do sieci, jednak gwarancja finansowania nie obejmuje monoprofilowych jednostek. Tymczasem zgodnie z najnowszymi danymi małe ośrodki kardiologii zabiegowej wykonują 65 proc. wszystkich zabiegów angioplastyki wieńcowej z czego aż 70 proc. to ostry zawał serca!

Kardiolodzy obawiają się, że w przypadku likwidacji NFZ sytuacja kardiologii poza siecią stanie się niepewna i zagrażać będzie bezpieczeństwu pacjentów. fot. pixabay.com

Podczas konferencji prasowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych PTK oraz tego samego dnia na Komisji Zdrowia w Sejmie, Prezes NFZ Andrzej Jacyna zapewnił, że mimo nieuwzględnienia kardiologii w sieci szpitali, 154 ośrodki kardiologii inwazyjnej otrzyma finansowanie, na leczenie szpitalne przewidziane zostanie dodatkowo 2 mld zł, a przy organizacji systemu opieki kardiologicznej uwzględnione zostaną postulaty i wytyczne Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
W przypadku likwidacji NFZ sytuacja kardiologii poza siecią stanie się jednak niepewna i zagrażać będzie bezpieczeństwu pacjentów.

„W obecnym modelu ustawy, czyli w kardiologii poza siecią, część jednostek będzie mieć ryczałtowe kontrakty gwarantowane, a część będzie finansowana z konkursów, tylko pojawia się pytanie, co się stanie z tymi kontraktami w przypadku likwidacji NFZ? Podobnie, konkursy dla szpitali poza siecią zostaną przeprowadzone na jakiś czas, a co po zakończeniu tego okresu? To w ogóle nie jest ustalone w ustawach. Status konkursów na ten moment pozostaje nieznany. Czekamy na więcej szczegółów ze strony Ministerstwa Zdrowia” – mówi prof. Dariusz Dudek, Przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii Collegium Medicum UJ.

NFZ przyjął kryterium Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, że do sieci będą kwalifikowały się ośrodki wykonujące co najmniej 400 PCI (angioplastyk wieńcowych) na rok. Ze wstępnych analiz NFZ wynika, że ok. 20 cathlabów może się nie zakwalifikować.

„Wymaga to dodatkowej analizy terytorialnej i zrobienia symulacji. I to z pewnością zrobi NFZ. Natomiast my przeprowadzimy takie analizy z  punktu widzenia poziomu sercowo-naczyniowego i stworzymy swoją niezależną mapę. Kolejny problem tkwi w tym, że nikt nie obliczył, które szpitale wchodzą do sieci, a które nie. Nie ma danych, które oddziały kardiologiczne wejdą w systemie konkursowym i za jakie pieniądze”? – pyta prof. Dudek.

Kardiolodzy liczą więc na jasne stanowisko Ministerstwa Zdrowia w sprawie zapewnienia stabilności opieki kardiologicznej i bezpieczeństwa pacjentów w kardiologii poza siecią.

„Chcielibyśmy, żeby Ministerstwo Zdrowia w sposób jasny określiło trwały model finansowania kardiologii, tak jak to zrobiono w pierwszej fazie, kiedy funkcjonuje  Narodowy Fundusz Zdrowia oraz, żeby w trwały i jasny sposób określiło kontynuację finansowania dla kardiologii inwazyjnej, nawet po  ewentualnej likwidacji NFZ” – stwierdza prof. Dudek.

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
LEKARZWszechstronny lekarz

Ultrarzadka choroba Fabry’ego

Choroba Fabry’ego uszkadza mózg i serce. Niespecyficzność objawów sprawia, że pacjenci czekają na diagnozę nawet kilkanaście lat. Symptomami są m.in. przeszywający ból…
LEKARZWszechstronny lekarz

20 marca to Międzynarodowy Dzień Szczęścia ONZ

Wyborcy Partii Demokratycznej i prezydenta USA Joe Bidena są szczęśliwsi niż wyborcy Partii Republikańskiej i byłego prezydenta USA Donalda Trumpa – tak…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter