NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

KongresAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Marcin Wiącek: Przyjmuję to wyróżnienie jako kierownik urzędu

Tych 11 rekomendacji, które dziś pojawiły się jako pokłosie kongresu, wezmę sobie do serca – powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich, Marcin Wiącek, odbierając Nagrodę Specjalną 4. edycji Konkursu Perspektywy Medycyny 2024.

Wyniki konkursu zostały ogłoszone 3 marca 2025 r. w Senacie RP podczas spotkania „Nauka dla zdrowia społeczeństwa w Roku Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki” zorganizowanego z inicjatywy przewodniczącej Komisji Zdrowia senator Beaty Małeckiej-Libery oraz prof. Henryka Skarżyńskiego przewodniczącego Rady Programowej Kongresu „Zdrowie Polaków”.

Konkurs ma na celu promowanie innowacyjnych rozwiązań oraz wyróżnienie osób i instytucji, które wniosły istotny wkład w rozwój profilaktyki i edukacji zdrowotnej. Nagrody i wyróżnienia przyznano w 6 kategoriach: profilaktyka zdrowotna; innowacje i wdrożenia; telemedycyna i e-zdrowie; organizacja – ochrona zdrowia; nowoczesna edukacja dla zdrowia; promocja zdrowia w mediach.

Jury konkursu przyznało Rzecznikowi Praw Obywatelskich, Marcinowi Wiąckowi, Nagrodę Specjalną, za „aktywne uczestniczenie w inicjatywach prozdrowotnych; wyjątkowe uwrażliwienie na problemy chorych i ich rodzin oraz wspieranie inicjatyw propacjenckich; stanie na straży prawa obywatelskiego, w tym prawa do równego dostępu do opieki medycznej”.

Przyjmuję to wyróżnienie jako kierownik urzędu, w którym kilkadziesiąt osób zajmuje się tematyką ochrony zdrowia – podkreślił prof. Marcin Wiącek. Przypomniał, że podstawowym zadaniem Rzecznika Praw Obywatelskich jest analizowanie i rozpatrywanie skarg od obywateli.

Każdego roku tysiące obywateli przedstawia Rzecznikowi Praw Obywatelskich swoje problemy dotyczące systemu ochrony zdrowia, prawa dostępu do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych czy prawa do ochrony zdrowia. W Biurze Rzecznika, oprócz moich zastępców pełnomocników, pracuje bardzo wiele osób, dla których to wyróżnienie jest szczególnie istotne. Dlatego bardzo w imieniu całego mojego urzędu dziękuję – mówił.

Jednocześnie chciałbym zadeklarować, że tych 11 rekomendacji, które dziś pojawiły się jako pokłosie kongresu, wezmę sobie do serca i które będą odzwierciedlone również w działalności Rzecznika Praw Obywatelskich – deklarował. – Jest mi niezmiernie miło i jest to też ogromny zaszczyt, że mogę uczestniczyć w Kongresie „Zdrowie Polaków” już po raz kolejny, bo jest on ogromnym źródłem inspiracji i wiedzy dla mnie oraz moich współpracowników – podsumował.

Tekst i foto: Marta Jakubiak

Zobacz też: Konkurs Perspektywy Medycyny 2024 rozstrzygnięty!

Zobacz też: Nauka dla zdrowia społeczeństwa w Roku Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki

Powiązane artykuły
Kongres

Katarzyna Kacperczyk: Kongres to fantastyczna inicjatywa

– Serdecznie dziękuję, że mogłam być częścią tego przedsięwzięcia – powiedziała Katarzyna Kacperczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, odbierając Nagrodę Specjalną 4….
Kongres

Rekomendacja 4: Interdyscyplinarność

„Interdyscyplinarność warunkiem postępu w nauce”. Rekomendację 4. przedstawia Rekomendacja 4: Interdyscyplinarność, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Rekomendujemy zacieśnianie współpracy pomiędzy uczelniami medycznymi,…
PACJENTAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?LEKARZ

20 marca 2025: Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

World Oral Health Day to inicjatywa Światowej Federacji Dentystycznej (FDI) – organizacji zrzeszającej 191 krajowych towarzystw stomatologicznych ze 134 państw, reprezentujących łącznie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *