NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna pomagają wrócić do życia

Wyleczenie raka piersi jest dla kobiety często dopiero początkiem powrotu do normalnego życia. Medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna stwarzają kolejne możliwości rekonstrukcji usuniętej piersi za pomocą lipotransferu oraz makijażu permanentnego sutka.

Współczesna medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna stwarzają duże możliwości rekonstrukcji usuniętej piersi m.in. za pomocą lipotransferu oraz makijażu permanentnego sutka. fot. www.profilaktykapiersi.pl

Jak wynika z raportu Narodowego Funduszu Zdrowia, w 2012 r. w Polsce przeprowadzono około 10 tys. operacji z powodu nowotworu złośliwego piersi oraz prawie 400 zabiegów ze względu na zmiany niezłośliwe. Na prewencyjną mastektomię zdecyduje się jedynie około 10 proc. Polek spośród 5 tys., u których zdiagnozowano groźną mutację BRCA1, prowadzącą często do m.in.: raka piersi.
„Warto zauważyć, że więcej Polek decyduje się na prewencyjne usunięcie jajnika niż piersi. Jest to spowodowane obawą przed utratą tak ważnego atrybutu kobiecości, jakim jest pierś. W dzisiejszych czasach nie musimy obawiać się zabiegu rekonstrukcji, ponieważ specjaliści z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej dysponują maszynami oraz zabiegami, za których pomocą możemy precyzyjnie i naturalnie odbudować utraconą pierś – wyjaśnia dr Robert Chmielewski, specjalista medycyny estetycznej i chirurg z kliniki Rclinic. – Medycyna estetyczna i chirurgia mają na celu nie tylko poprawiać i dbać o nasz wygląd, ale również o samopoczucie, pewność siebie i duszę. Dla wielu kobiet, po przebytej chorobie nowotworowej, utrata piersi bądź sutka staje się ogromną traumą. Nie ma nic piękniejszego w zawodzie specjalisty medycyny estetycznej, jak możliwość pomocy takim pacjentkom”.

Naturalna odbudowa

Na przestrzeni lat chirurgia i medycyna estetyczna oferowały pacjentkom różne metody na rekonstrukcję utraconej piersi: plastykę biustu za pomocą implantów silikonowych, powiększanie przy użyciu kwasu hialuronowego oraz za pomocą transferu tłuszczu. Z tą ostatnią, najbardziej naturalną metodą powiększania piersi eksperci medycyny estetycznej wiążą największe nadzieje.

Metoda VAL (water-jet assisted liposuction) przy użyciu BodyJet Evo jest najbardziej naturalną metodą liposukcji oraz pobierania materiału do lipotransferu. Inne sposoby odsysania tłuszczu niszczą pobierany materiał, co uniemożliwia dalsze efektywne wykorzystanie tłuszczu w modelowaniu ciała. Powiększanie piersi poprzez transfer tłuszczu jest uznawane przez specjalistów medycyny estetycznej za bezpieczną i efektywną metodę, pozwala powiększyć biust na całe życie. Zabieg liposukcji wodnej oraz wszczepienia pobranego tłuszczu w piersi jest terapią typu walk-in-walk-out – pacjentka wymaga jedynie znieczulenia miejscowego, a sam zabieg trwa 2 godziny. Metoda Beauli, czyli transfer tłuszczu do piersi, jest rekomendowana dla różnych grup pacjentów: pragnących powiększenia piersi z przyczyn estetycznych, nie tolerujących implantów silikonowych i zmuszonych do usunięcia wkładek, chcących zlikwidować braki bądź asymetrię piersi oraz po mastektomii piersi w wyniku choroby nowotworowej.

Terapia dla pacjentki, która pragnie odbudować swoją pierś lub piersi po mastektomii, opiera się na wstępnym odpowiednim przygotowaniu skóry pod wypełnienie tłuszczem. „Kilka tygodni przed zabiegiem, pacjentka nosi specjalny biustonosz, który delikatnie relaksuje skórę i zwiększa przestrzeń między skórą a żebrami. Po tej terapii jesteśmy w stanie wykonać zabieg lipotransferu i rekonstrukcji piersi” – tłumaczy dr Chmielewski. Rekonstrukcja piersi za pomocą metody VAL jest najbardziej wskazaną formą rekonstrukcji piersi po odbytej chorobie nowotworowej. Komórki tłuszczowe, pobrane ze skóry i przetransportowane w pierś, zachowują swoją żywotność i rozwijają się w naturalny sposób. Dzięki temu po zabiegu nie występują komplikacje zdrowotne. Być może niedługo możliwe będzie pobieranie komórek macierzystych z odsysanego tłuszczu i transportowanie ich od razu w zrekonstruowaną pierś dzięki czemu proces rekonstrukcji operowanego miejsca będzie przebiegać szybciej i efektywniej.

Makijaż sutka

Odbudowa piersi to często nie tylko nadanie jej kształtu i wielkości, ale również zrekonstruowanie sutka i przywrócenie mu naturalnego kształtu. Utrata brodawki najczęściej następuje w wyniku mastektomii bądź usunięcia złośliwego nowotworu sutka. „Wiele pacjentek albo nie ma odbudowanego sutka w zrekonstruowanej piersi, albo jego wygląd diametralnie różni się od drugiego. Dla takich osób specjaliści z zakresu medycyny estetycznej opracowali zabieg makijażu permanentnego” – mówi kosmetolog Ina Grzech, która jako jedna z nielicznych wykonuje taki zabieg w Polsce. Pierwszą fazą terapii jest ukształtowanie fragmentu skóry na podobieństwo naturalnego sutka. Następnie skóra jest precyzyjnie wypełniana pigmentem, dopasowanym do kolorytu sutka drugiej piersi i karnacji pacjentki.
Terapia jest mało inwazyjna i praktycznie bezbolesna. „Makijaż permanentny sutka przypomina swoim przebiegiem klasyczne wypełnianie pigmentem. W zależności od potrzeb, wystarczy jedna sesja lub kilka. Efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu” – tłumaczy Ina Grzech.
Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Objawy SM są we krwi na wiele lat przed wystąpieniem objawów

– Wyobraźmy sobie, że moglibyśmy zdiagnozować stwardnienie rozsiane, zanim niektórzy pacjenci dotrą do kliniki – powiedział dr Stephen Hauser, dyrektor Uniwersytetu Kalifornijskiego…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
LEKARZWszechstronny lekarz

Ultrarzadka choroba Fabry’ego

Choroba Fabry’ego uszkadza mózg i serce. Niespecyficzność objawów sprawia, że pacjenci czekają na diagnozę nawet kilkanaście lat. Symptomami są m.in. przeszywający ból…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter