NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Mężczyźni z niskim głosem mają mniej plemników

Powszechnie uważa się, że mężczyźni o niskim tembrze głosu są bardziej atrakcyjni dla płci przeciwnej za sprawą wysokiego poziomu testosteronu. Tymczasem australijscy naukowcy udowodnili, że w ejakulacie panów o niskim głosie występuje niższe stężenie plemników w porównaniu do pozostałych mężczyzn.

Niski głos ma związek z testosteronem, a ten sprawia,że mężczyzna jest bardziej atrakcyjny dla płci przeciwnej. fot. pixabay.com

Niski głos ma związek z testosteronem, a ten sprawia,że mężczyzna jest bardziej atrakcyjny dla płci przeciwnej.Tymczasem okazuje się, że wysoki poziom testosteronu może upośledzać jakość nasienia. Ta grupa panów jest więc może bardziej męska, ale za to mniej płodna niż panowie, których głos nie jest tak intrygujący.

Potwierdziły to badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Zachodniej Australii. Poddali oni analizie próbki spermy pobrane od 54 białych, heteroseksualnych mężczyzn w wieku od 18 do 32 lat, których głos (na podstawie wymawiania samogłosek a, e, i, o, u w jednosekundowych odstępach czasu) był oceniany przez 30 pań oraz specjalne oprogramowanie badające skalę wydawanych przez nich dźwięków.

Tego typu wymiana „coś za coś” może być, zdaniem naukowców, pomysłem ewolucji na wyrównanie szans w między mężczyznami w odwiecznej rywalizacji. Choć testosteron ma wpływ na powstawanie nasienia, zbyt wysoki poziom tego hormonu może mieć negatywny wpływ na jego produkcję. Panowie o wyższym głosie, choć mniej doceniani przez kobiety, dają z kolei większe szanse na zapłodnienie.

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Jak ułatwiać pacjentom odwołanie wizyt i skracać kolejki

Organizatorzy i partnerzy kampanii społecznej #Odwołuje #Nieblokuje zaprezentowali w biurze Rzecznika Praw Pacjenta kompleksowy przewodnik dla przychodni, szpitali i placówek medycznych, zawierający…
LEKARZWszechstronny lekarz

Polskie nastolatki świadome swoich emocji, ale czy szczęśliwe?

Badanie świadomości emocji wśród nastolatków przeprowadzone w ramach programu „POLećmy ze wsparciem”* pokazało, że ponad połowa (53%) zawsze bądź często zastanawia się…
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter