Ministerstwo Zdrowia uczestniczy w Rządowym Programie Przeciwdziałania Korupcji na lata 2014-2019. Jego celem jest ograniczenie poziomu korupcji przez wzmocnienie działań zapobiegawczych i edukacyjnych wśród społeczeństwa i administracji publicznej, oraz zwiększenie skuteczności zwalczania korupcji.
Jak przypomina ministerstwo zdrowia łapówką mogą być nie tylko pieniądze, ale każda inna rzecz, jak np.: butelka alkoholu, produkty spożywcze, kosmetyki czy biżuteria. Dla odpowiedzialności karnej nie ma znaczenia na jakim etapie procesu leczenia łapówka jest wręczana, w szczególności to, że jest ona wręczana po zakończonym leczeniu, a także wartość materialna łapówki. „Korupcja jest przestępstwem, które ma społecznie wysoką szkodliwość, gdyż uderza w cały system ochrony zdrowia. Uderza w dobro pacjentów, a tym samym szkodzi zdrowiu. W świetle polskiego prawa zarówno wręczający, jak i przyjmujący łapówkę popełnia przestępstwo, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.” – przypominają specjaliści.
Co takiego złego jest w łapówkach?
• ograniczają dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej,
• powodują zakłócenia w systemie kolejkowym, gdyż wręczenie łapówki często prowadzi do przyśpieszenia uzyskania porady lekarskiej bądź zabiegu medycznego,
• narażają cały system na straty finansowe,
• powodują, że pacjent płaci podwójnie za świadczenia, które przysługują mu bezpłatnie z tytułu opłaconego ubezpieczenia zdrowotnego,
• podważają zaufanie do uczciwych członków personelu medycznego.
„W rezultacie to my wszyscy płacimy za oszustwa i korupcję w ochronie zdrowia. Jej skutki dotykają każdego z nas, każdego uczciwego pacjenta i każdego uczciwego pracownika służby zdrowia. Dlatego wszyscy musimy powiedzieć korupcji stanowcze nie! Niech korupcja przestanie być rakiem systemu ochrony zdrowia” – nawołuje resort zdrowia na swojej stronie internetowej.
Więcej informacji na temat zjawiska korupcji można znaleźć na stronie: www.antykorupcja.gov.pl