W roku 2014 przeprowadzono 24 zabiegi przezskórnego zamknięcia uszka lewego przedsionka u pacjentów z migotaniem przedsionków i wysokim ryzykiem epizodów zakrzepowo-zatorowych w Instytucie Kardiologii w Aninie. U wszystkich pacjentów poddanych zabiegowi uzyskano skuteczne i bezpieczne zamknięcie uszka, co pozwoliło na odstawienie lub niewłączanie leczenia przeciwzakrzepowego.
Kandydatami do przezskórnego zamknięcia uszka lewego przedsionka są pacjenci z „niezastawkowym” migotaniem przedsionków (napadowym, przetrwałym lub utrwalonym) i mający z tego powodu wskazania do leczenia przeciwkrzepliwego, ale u których to leczenie jest jednocześnie niewskazane ze względu na współistniejące choroby czy stan kliniczny lub u których leczenie przeciwkrzepliwe jest nieskuteczne. W grupie tej są chorzy:
– u których leczenie przeciwkrzepliwe jest nieskuteczne – chorzy po epizodzie zakrzepowo-zatorowym (np. udar mózgu), który wystąpił podczas leczenia przeciwkrzepliwego,
– mający wysokie ryzyko powikłań krwotocznych na leczeniu przeciwkrzepliwym lub u których w trakcie stosowania leczenia przeciwkrzepliwego takie powikłania krwotoczne wystąpiły,
– odmawiający stosowania leczenia przeciwkrzepliwego,
– którzy nie są w stanie skutecznie kontrolować dawek leków przeciwkrzepliwych (wskaźnika protrombiny) i z tego względu leczenie doustnym antykoagulantem jest niebezpieczne.