NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Na Banacha wszczepili najmniejsze stymulatory serca

Dziś w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha w Warszawie dwóm pacjentom wszczepiono najmniejsze na świecie stymulatory serca – MICRA TPS. Zabiegi przeprowadzili dr hab. Marcin Grabowski i dr hab. Przemysław Mitkowski. Były to pierwsze zabiegi tego typu w tym szpitalu.

Zabiegi przeprowadzili dr hab. Marcin Grabowski i dr hab. Przemysław Mitkowski. fot. materiały prasowe

Micra TPS jest wielkości … kapsułki witaminowej. fot. materiały prasowe

Pacjenci (l. 66 i l. 73) to dwaj mężczyźni z licznymi powikłaniami po próbach wszczepienia klasycznych stymulatorów serca.

„Nasi dzisiejsi pacjenci mieli historię stosowania klasycznych urządzeń i te urządzenia w ich przypadku zawiodły.
 MICRA TPS nie wykorzystuje elektrod do połączenia jam serca z baterią urządzenia, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko powikłań infekcyjnych czy uszkodzenia elektrod. Kolejną zaletą tej terapii jest małoinwazyjność samego zabiegu. Z perspektywy pacjenta jest to po prostu większy zastrzyk. Blizna po takim zabiegu ma zaledwie kilka milimetrów, a nie kilka centymetrów jak po wszczepieniu klasycznych stymulatorów” – podkreśla dr hab. Marcin Grabowski.

Jutro stymulatory MICRA TPS zostaną wszczepione po raz pierwszy na Pomorzu Zachodnim – w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 PUM w Szczecinie. Zabiegi przeprowadzi prof. Jarosław Kaźmierczak, krajowy konsultant w dziedzinie kardiologii. Do tej pory w Polsce wszczepiono ponad 40 rozruszników MICRA TPS.
Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Ćwiczenia – nowa klasa leków w kardiomiopatii przerostowej

American College of Cardiology (ACC) i American Heart Association (AHA) właśnie opublikowały nowe wytyczne kliniczne dotyczące skutecznego postępowania u pacjentów, u których…
LEKARZWszechstronny lekarz

Szpiczak to coraz częściej choroba przewlekła

Dzięki nowym lekom i schematom leczenia dla coraz większej liczby pacjentów szpiczak plazmocytowy staje się chorobą przewlekłą. Warunkiem jest jednak wczesne zdiagnozowanie,…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Magazyn „The Lancet” o polskim smogu

W najnowszym wydaniu magazynu medycznego „The Lancet” ukazały się artykuł prezentujący wyniki kilkuletniej pracy naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Badacze przeanalizowali…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter