NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Na cukrzycę chorują także dzieci

Co roku na Warmii i Mazurach cukrzycę diagnozuje się u ponad 50 dzieci. W większości przypadków jest to cukrzyca typu pierwszego.

fot. Szpital Dziecięcy w Olsztynie

Cukrzyca to przewlekła, niezakaźna choroba przemiany materii charakteryzująca się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi. Jej przyczyną jest brak insuliny wynikający z uszkodzenia komórek beta trzustki.

Bożenna Klonowska, specjalista chorób dziecięcych, diabetolog i endokrynolog z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie wyjaśnia, że chorują dzieci, które mają dyspozycję genetyczną. Czy i jak szybko się ona ujawni – o tym w dużej mierze decydują czynniki środowiskowe: podawanie dziecku poniżej drugiego roku życia mleka krowiego, niewskazanego dla dzieci, wirusy, toksyny (np. środki ochrony roślin, konserwanty dodawane do żywności), a także stres

„Ostatnio najczęściej diagnozujemy cukrzycę u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Ale były lata, gdy chorowały głównie dzieci do 5. roku życia albo nastolatki. Nie ma na to reguły” – mówi Bożenna Klonowska i dodaje – „Niestety, obecnie nie istnieje skuteczny sposób zmniejszenia ryzyka zachorowalności na cukrzycę typu pierwszego. Jeśli chodzi o profilaktykę zarówno cukrzycy, ale też wielu innych chorób, najważniejsze, co możemy zrobić, to prowadzić aktywny tryb życia. Obok regularnej aktywności fizycznej ważna jest zdrowa, dobrze zbilansowana dieta, a także kontrolowanie ciśnienia krwi, regularne badania i samoobserwacja”.

Rodzicu – nie przegap tych objawów, bo mogą one wskazywać na cukrzycę

1. Zmniejszenie masy ciała – glukoza krążąca we krwi często jest wydalana przez nerki z moczem, nie przechodzi do wnętrza komórek. Komórki muszą szukać innego źródła energii, którym jest tkanka tłuszczowa. W konsekwencji następuje zdecydowany, niespodziewany ubytek masy ciała w bardzo krótkim czasie.
2. Wielomocz – obecność cukru w moczu powoduje zwiększone wydalanie wody, co przejawia się dużą ilością oddawanego moczu.
3. Wzmożone pragnienie – z powodu wysokiego poziomu cukru we krwi.
4. Zwiększone łaknienie.
5. Chudnięcie.
6. Ogólne osłabienie.
7. Pojawienie się zmian ropnych na skórze oraz stanów zapalnych śluzówek jamy ustnej i narządów moczowo-płciowych.
8. Świąd skóry.
9. Cukier w moczu.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter