W całej Europie alergie trapią ponad 150 mln osób. Według danych Europejskiej Akademii Alergii i Immunologii, jedno na troje dzieci dotkniętych jest tym problemem. Naukowcy wskazują jednak, że działając zawczasu można zapobiec alergii. Jak? Wystawiając na działanie alergenów już od pierwszych dni życia.
Jakie wnioski wysnuli badacze?
Dzieci, które dorastały w warunkach mniej sterylnych (w domach stwierdzano obecność myszy, sierści kotów i psów czy też obecność odchodów karaluchów) w wieku 3 lat miały zdecydowanie mniej świstów niż dzieci nie narażone na alergeny. Świszczący oddech był trzykrotnie częstszy u dzieci dorastających bez ekspozycji na alergeny (51 proc.), w porównaniu do dzieci, które pierwsze lata życia spędziły w domach z wszystkimi trzema alergenami. Niemowlęta, które w swych domach miały do czynienia z dużą różnorodnością bakterii również wykazywały znacznie mniejszą wrażliwość na alergie środowiskowe oraz rzadziej występował u nich świszczący oddech, gdy osiągnęły wiek 3 lat.
W publikacji na łamach czasopisma Journal of Allergy and Clinical Immunology badacze potwierdzili po raz kolejny, że wczesna ekspozycji na bakterie oraz niektóre alergeny korzystnie działa na kształtowanie odpowiedzi immunologicznej dziecka i może być niezwykle pomocna w zapobieganiu alergii i świszczącemu oddechowi, który może być prekursorem astmy oskrzelowej.