NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Najlepsza recepta na alergie? Alergeny!

W całej Europie alergie trapią ponad 150 mln osób. Według danych Europejskiej Akademii Alergii i Immunologii, jedno na troje dzieci dotkniętych jest tym problemem. Naukowcy wskazują jednak, że działając zawczasu można zapobiec alergii. Jak? Wystawiając na działanie alergenów już od pierwszych dni życia.

fot. Flickr
Najnowsze doniesienia naukowe sygnalizują, że nie tylko sam fakt  ekspozycji na działanie alergenów, ale również jej czas w pierwszych dniach życia okazuje się krytyczny dla szkolącego się układu immunologicznego. Naukowcy z Zakładu Alergologii i Immunologii przy Dziecięcym Centrum im. Johna Hopkinsa przeprowadzili trzyletnie badanie w grupie 467 noworodków urodzonych w centrach 4 amerykańskich miast – Baltimore, Bostonie, Nowym Jorku oraz St. Louis. Badacze odwiedzali domy maluchów i mierzyli poziom i rodzaj alergenów, w jakich przebywały dzieci. Dodatkowo w 104 z 467 domów pobrano pyły i przeanalizowano je pod katem zawartości bakterii. Same dzieci naukowcy monitorowali pod kątem pojawiających się alergii, świszczącego oddechu oraz dodatkowo wykonywano im okresowe badania krwi i testy skórne.

Jakie wnioski wysnuli badacze?

Dzieci, które dorastały w warunkach mniej sterylnych (w domach stwierdzano obecność myszy, sierści kotów i psów czy też obecność odchodów karaluchów) w wieku 3 lat miały zdecydowanie mniej świstów niż dzieci nie narażone na alergeny. Świszczący oddech był trzykrotnie częstszy u dzieci dorastających bez ekspozycji na alergeny (51 proc.), w porównaniu do dzieci, które pierwsze lata życia spędziły w domach z wszystkimi trzema alergenami. Niemowlęta, które w swych domach miały do czynienia z dużą różnorodnością bakterii również wykazywały znacznie mniejszą wrażliwość na alergie środowiskowe oraz rzadziej występował u nich świszczący oddech, gdy osiągnęły wiek 3 lat.

W publikacji na łamach czasopisma Journal of Allergy and Clinical Immunology badacze potwierdzili po raz kolejny, że wczesna ekspozycji na bakterie oraz niektóre alergeny korzystnie działa na kształtowanie odpowiedzi immunologicznej dziecka i może być niezwykle pomocna w zapobieganiu alergii i świszczącemu oddechowi, który może być prekursorem astmy oskrzelowej.

Powiązane artykuły
AktualnościWszechstronny lekarz

Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca

W wyniku wejścia w życie dyrektywy work-life balance, rośnie liczba ojców korzystających z urlopów rodzicielskich. W 2023 roku już 19 tys. ojców skorzystało…
LEKARZWszechstronny lekarz

Objawy SM są we krwi na wiele lat przed wystąpieniem objawów

– Wyobraźmy sobie, że moglibyśmy zdiagnozować stwardnienie rozsiane, zanim niektórzy pacjenci dotrą do kliniki – powiedział dr Stephen Hauser, dyrektor Uniwersytetu Kalifornijskiego…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter