NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Naukowcy z Gdańska będą redukować liczbę udarów

Gdański Uniwersytet Medyczny zainaugurował program badań serca NoMED-AF. Jego celem jest redukcja liczby udarów mózgu w Polsce poprzez ustalenie roli niemego migotania przedsionków (AF), wczesne jego wykrywanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia przeciwkrzepliwego.

Do badania NoMED-AF opracowano nowoczesny system telemedyczny do 1-4-tygodniowego monitorowania wysokiej jakości sygnału EKG, by w ten sposób wcześnie wykrywać nieme migotanie przedsionków. fot. https://gumed.edu.pl

Przez najbliższe 12 miesięcy Gdański Uniwersytet Medyczny będzie koordynował ogólnopolskie badanie, które oceni częstość występowania niemego migotania przedsionków oraz głównych czynników ryzyka i schorzeń kardiologicznych w reprezentacyjnej próbie losowo wybranych 3000 Polaków w wieku ponad 65 lat.
Zatrudnionych do tego projektu zostanie ok. 250 pielęgniarek w całym kraju. Szkolenie w Gdańsku inauguruje cykl szkoleń, które odbędą się we wszystkich pozostałych województwach w kraju.

Do badania NoMED-AF opracowano nowoczesny system telemedyczny do 1-4-tygodniowego monitorowania wysokiej jakości sygnału EKG, by w ten sposób wcześnie wykrywać nieme migotanie przedsionków. Urządzenia takie, wraz z systemem transmisji sygnału EKG do centrum monitorującego, zostały w ostatnim roku przygotowane, szczegółowo sprawdzono ich jakość i obecnie zostały wyprodukowane na rzecz rozpoczynających się badań wylosowanej reprezentatywnej próby Polaków w Programie NoMED-AF.

NoMED-AF będzie realizowany w ramach rządowego programu badań i prac rozwojowych „Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych” – STRATEGMED. Liderem Programu jest Park Technologii Kardiomed Silesia, głównym partnerem akademickim – Gdański Uniwersytet Medyczny, zaś ze strony przemysłu – Comarch Healthcare i ITAM z Zabrza. Program przygotowali i wezmą w nim udział wybitni polscy eksperci z ośrodków kardiologicznych w Zabrzu, Warszawie, Szczecinie i Krakowie. Część neurologiczną, dotyczącą ryzyka udaru mózgu będą realizować lekarze z Kliniki Neurologii Dorosłych GUMed.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
LEKARZWszechstronny lekarz

Związek między częstotliwością wypróżnień a ogólnym stanem zdrowia

Zespół badawczy kierowany przez Institute for Systems Biology (ISB) przeanalizował dane kliniczne, dotyczące stylu życia i dane multiomiczne (złożonej analizy danych klinicznych)…
LEKARZWszechstronny lekarz

Kariera? Niekoniecznie. Filary to bliscy, zdrowie i rozwój

Raport „Skok w dorosłość” rzuca nowe światło na priorytety młodego pokolenia. Dla młodych ludzi najważniejsza jest rodzina – takie wnioski płyną z…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter