NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Nie pozwól by dławica Cię ograniczała

W dniach 19 – 25 września w Polsce, z inicjatywy Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i przy wsparciu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, obchodzony jest Tydzień Świadomości Dławicy Piersiowej. W tym czasie zaplanowano zintensyfikowane działania mające na celu budowanie świadomości społecznej na temat dławicy piersiowej – poważnego schorzenia kardiologicznego, wciąż zbyt rzadko rozpoznawanego i leczonego, które jest bezpośrednim skutkiem choroby niedokrwiennej serca. 

Dławica piersiowa, czyli dusznica bolesna

Dławica piersiowa to efekt choroby wieńcowej, do której dochodzi na skutek niezdrowego stylu życia: braku aktywności fizycznej, złego sposobu odżywiania się,  przewlekłego stresu, narażenia na wdychanie dymu tytoniowego i konsekwencji tych sytuacji, czyli wysokiego ciśnienia tętniczego, za wysokiego stężenia cholesterolu, a także cukrzycy i otyłości. Jak podkreśla prof. Piotr Jankowski z Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii w Warszawie, koordynator merytoryczny w Polsce międzynarodowej kampanii „Poznaj swoją dławicę” (Angina Awareness Initiative):„Są trzy mechanizmy powstawania dławicy piersiowej: utworzenie blaszki miażdżycowej, zwężającej tętnice doprowadzające krew do serca, uszkodzenia kapilar –  najmniejszych tętniczek w mięśniu sercowym, co także prowadzi do niedokrwienia mięśnia sercowego i nadmierne obkurczanie się tętnicy prowadzącej do serca, co również powoduje upośledzenie przepływu krwi. W każdym z tych przypadków zmniejsza się ilość tlenu dostarczanego do serca – gdy jest go mniej niż serce potrzebuje reakcją organizmu jest ból w klatce piersiowej, który nazywamy dławicą piersiową albo dusznicą bolesną”.  

Wyróżniamy dwa rodzaje dławicy piersiowej:

niestabilna dławica piersiowa – przyczyną jest ostry zespół wieńcowy, inaczej określany jako stan przedzawałowy;

stabilna dławica piersiowa – jest skutkiem przewlekłej niewydolności naczyń wieńcowych; rozpoznaje się ją, gdy objawy nie nasiliły się w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

Skala problemu:

Według szacunków ekspertów w Europie na dławicę piersiową choruje między 20 a 40 osób na 1000 mieszkańców, w Stanach Zjednoczonych nawet 8,5 mln osób, a w Polsce 1,5 mln ludzi. Warto podkreślić, że częściej pojawia się ona u osób w wieku podeszłym i częściej u osób z chorobami, które prowadzą do choroby wieńcowej czyli nadciśnieniem tętniczym, hipercholesterolemią, cukrzycą. Statystyki pokazują, że na dławicę piersiową choruje mniej więcej tyle samo kobiet co mężczyzn, natomiast u mężczyzn choroba ta rozwija się w znacznie młodszym wieku niż  u kobiet.

Objawy:

Objawami dławicy piersiowej mogą być bóle w klatce piersiowej (najczęściej o charakterze ucisku, pieczenia, ściskania, rozpierania), szczególnie występujące w czasie wysiłku fizycznego lub zdenerwowania, a także uczucie ciężaru lub „ciasnoty” w klatce piersiowej. Częściej występują w okresach wzmożonego napięcia, spowodowanego np. sytuacją rodzinną lub zawodową. Wielu pacjentów nie odczuwa typowego bólu w klatce piersiowej i może skarżyć się na: duszność, nadmierną potliwość, skrajne zmęczenie, uczucie niestrawności lub dyskomfort w górnej części brzucha. To często przyczynia się do błędnej interpretacji objawów oraz komplikuje i opóźnia postawienie właściwej diagnozy. W przypadku pojawienia się dolegliwości, które mogą być objawem choroby niedokrwiennej serca zawsze należy pilnie skonsultować się z lekarzem. Właściwe postępowanie, w tym diagnostyka i właściwe leczenie farmakologiczne oraz intensywna zmiana stylu życia, a w niektórych przypadkach także leczenie zabiegowe, pozwalają zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca i zazwyczaj powodują ustąpienie dolegliwości oraz poprawiają komfort życia.

Dławica piersiowa – leczenie

Leczenie dławicy piersiowej (terapia farmakologiczna) ma na celu zmniejszenie nasilenia objawów choroby i podniesienie jakości życia pacjentów oraz zapobieganie incydentom sercowo-naczyniowym. Leczenie polega na zahamowaniu zmian w okolicy naczyń wieńcowych i nie dopuszczaniu do sytuacji, w której dochodzi do niedokrwienia mięśnia sercowego. Istotną rolę wspomagającą w terapii dławicy piersiowej odgrywa profilaktyka.

„W większości przypadków objawy dławicy piersiowej można opanować, co powinno znacząco poprawić jakość życia chorego. Niestety choroba wieńcowa i miażdżyca, która za nią stoi, pozostają. Dbając o sobie i stosując się do zaleceń lekarza można jednak z nią normalnie żyć, dlatego warto się leczyć”przekonuje prof. Piotr Jankowski.

Tydzień Świadomości Dławicy Piersiowej w Polsce (19-25 września 2022).

W ramach kampanii organizatorzy zaplanowali aktywności, których celem jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na problem zdrowotny jaki stanowi dławica piersiowa, edukacja w zakresie jej objawów i postępowania w przypadku ich wystąpienia, a także promocja profilaktyki i zdrowego stylu życia.

Mieszkańcy 15 miast w Polsce (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdynia, Białystok, Katowice, Chorzów, Bytom, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Piekary Śląskie, Zabrze, Tarnowskie Góry) podróżujący środkami komunikacji miejskiej (autobusy/tramwaje, w dniach 19-25 września) będą mogli obejrzeć na nośnikach reklamowych krótki spot edukacyjny na temat dławicy piersiowej. Dodatkowo, zaplanowano zintensyfikowane działania w mediach, które w zamyśle organizatorów będą miały za zadanie poszerzenie wiedzy społeczeństwa w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia dławicy piersiowej.

Szczegóły dotyczące kampanii oraz materiały edukacyjne na temat dławicy piersiowej – w tym informacje o chorobie, wskazówki dotyczące jej objawów, możliwości rozpoznania i życia z dławicą piersiową dostępne są na stronie www.dbajoserce.pl/poznaj-dlawice

BIBLIOGRAFIA:

  1. www.dbajoserce.pl
  2. https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/choroby-serca-i-nadcisnienie/dlawica-piersiowa-przyczyny-objawy-leczenie/ [dostęp 02.09.2022
  3. https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/225665,dlawica-piersiowa-stabilna [dostęp: 02.09.2022]
Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?KongresPACJENT

Kongres „Zdrowie Polaków”: START 25 listopada!

Jak nauka wpływa na zdrowe życie, dobrostan społeczny i rozwój profilaktyki? „Nauka dla zdrowia społeczeństwa” – to hasło towarzyszące 6. Kongresowi „Zdrowie…
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

Prof. Henryk Skarżyński odznaczony Orderem Orła Białego

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, podczas uroczystości zorganizowanej w Belwederze wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie…
PACJENTAktualności

Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend. Czy to zdrowe?

W ostatni weekend października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy, co oznacza, że zegarki zostaną cofnięte o godzinę. Jak wpływa to…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *