NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Nie pozwól by dławica Cię ograniczała

W dniach 19 – 25 września w Polsce, z inicjatywy Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i przy wsparciu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, obchodzony jest Tydzień Świadomości Dławicy Piersiowej. W tym czasie zaplanowano zintensyfikowane działania mające na celu budowanie świadomości społecznej na temat dławicy piersiowej – poważnego schorzenia kardiologicznego, wciąż zbyt rzadko rozpoznawanego i leczonego, które jest bezpośrednim skutkiem choroby niedokrwiennej serca. 

Dławica piersiowa, czyli dusznica bolesna

Dławica piersiowa to efekt choroby wieńcowej, do której dochodzi na skutek niezdrowego stylu życia: braku aktywności fizycznej, złego sposobu odżywiania się,  przewlekłego stresu, narażenia na wdychanie dymu tytoniowego i konsekwencji tych sytuacji, czyli wysokiego ciśnienia tętniczego, za wysokiego stężenia cholesterolu, a także cukrzycy i otyłości. Jak podkreśla prof. Piotr Jankowski z Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii w Warszawie, koordynator merytoryczny w Polsce międzynarodowej kampanii „Poznaj swoją dławicę” (Angina Awareness Initiative):„Są trzy mechanizmy powstawania dławicy piersiowej: utworzenie blaszki miażdżycowej, zwężającej tętnice doprowadzające krew do serca, uszkodzenia kapilar –  najmniejszych tętniczek w mięśniu sercowym, co także prowadzi do niedokrwienia mięśnia sercowego i nadmierne obkurczanie się tętnicy prowadzącej do serca, co również powoduje upośledzenie przepływu krwi. W każdym z tych przypadków zmniejsza się ilość tlenu dostarczanego do serca – gdy jest go mniej niż serce potrzebuje reakcją organizmu jest ból w klatce piersiowej, który nazywamy dławicą piersiową albo dusznicą bolesną”.  

Wyróżniamy dwa rodzaje dławicy piersiowej:

niestabilna dławica piersiowa – przyczyną jest ostry zespół wieńcowy, inaczej określany jako stan przedzawałowy;

stabilna dławica piersiowa – jest skutkiem przewlekłej niewydolności naczyń wieńcowych; rozpoznaje się ją, gdy objawy nie nasiliły się w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

Skala problemu:

Według szacunków ekspertów w Europie na dławicę piersiową choruje między 20 a 40 osób na 1000 mieszkańców, w Stanach Zjednoczonych nawet 8,5 mln osób, a w Polsce 1,5 mln ludzi. Warto podkreślić, że częściej pojawia się ona u osób w wieku podeszłym i częściej u osób z chorobami, które prowadzą do choroby wieńcowej czyli nadciśnieniem tętniczym, hipercholesterolemią, cukrzycą. Statystyki pokazują, że na dławicę piersiową choruje mniej więcej tyle samo kobiet co mężczyzn, natomiast u mężczyzn choroba ta rozwija się w znacznie młodszym wieku niż  u kobiet.

Objawy:

Objawami dławicy piersiowej mogą być bóle w klatce piersiowej (najczęściej o charakterze ucisku, pieczenia, ściskania, rozpierania), szczególnie występujące w czasie wysiłku fizycznego lub zdenerwowania, a także uczucie ciężaru lub „ciasnoty” w klatce piersiowej. Częściej występują w okresach wzmożonego napięcia, spowodowanego np. sytuacją rodzinną lub zawodową. Wielu pacjentów nie odczuwa typowego bólu w klatce piersiowej i może skarżyć się na: duszność, nadmierną potliwość, skrajne zmęczenie, uczucie niestrawności lub dyskomfort w górnej części brzucha. To często przyczynia się do błędnej interpretacji objawów oraz komplikuje i opóźnia postawienie właściwej diagnozy. W przypadku pojawienia się dolegliwości, które mogą być objawem choroby niedokrwiennej serca zawsze należy pilnie skonsultować się z lekarzem. Właściwe postępowanie, w tym diagnostyka i właściwe leczenie farmakologiczne oraz intensywna zmiana stylu życia, a w niektórych przypadkach także leczenie zabiegowe, pozwalają zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca i zazwyczaj powodują ustąpienie dolegliwości oraz poprawiają komfort życia.

Dławica piersiowa – leczenie

Leczenie dławicy piersiowej (terapia farmakologiczna) ma na celu zmniejszenie nasilenia objawów choroby i podniesienie jakości życia pacjentów oraz zapobieganie incydentom sercowo-naczyniowym. Leczenie polega na zahamowaniu zmian w okolicy naczyń wieńcowych i nie dopuszczaniu do sytuacji, w której dochodzi do niedokrwienia mięśnia sercowego. Istotną rolę wspomagającą w terapii dławicy piersiowej odgrywa profilaktyka.

„W większości przypadków objawy dławicy piersiowej można opanować, co powinno znacząco poprawić jakość życia chorego. Niestety choroba wieńcowa i miażdżyca, która za nią stoi, pozostają. Dbając o sobie i stosując się do zaleceń lekarza można jednak z nią normalnie żyć, dlatego warto się leczyć”przekonuje prof. Piotr Jankowski.

Tydzień Świadomości Dławicy Piersiowej w Polsce (19-25 września 2022).

W ramach kampanii organizatorzy zaplanowali aktywności, których celem jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na problem zdrowotny jaki stanowi dławica piersiowa, edukacja w zakresie jej objawów i postępowania w przypadku ich wystąpienia, a także promocja profilaktyki i zdrowego stylu życia.

Mieszkańcy 15 miast w Polsce (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdynia, Białystok, Katowice, Chorzów, Bytom, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Piekary Śląskie, Zabrze, Tarnowskie Góry) podróżujący środkami komunikacji miejskiej (autobusy/tramwaje, w dniach 19-25 września) będą mogli obejrzeć na nośnikach reklamowych krótki spot edukacyjny na temat dławicy piersiowej. Dodatkowo, zaplanowano zintensyfikowane działania w mediach, które w zamyśle organizatorów będą miały za zadanie poszerzenie wiedzy społeczeństwa w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia dławicy piersiowej.

Szczegóły dotyczące kampanii oraz materiały edukacyjne na temat dławicy piersiowej – w tym informacje o chorobie, wskazówki dotyczące jej objawów, możliwości rozpoznania i życia z dławicą piersiową dostępne są na stronie www.dbajoserce.pl/poznaj-dlawice

BIBLIOGRAFIA:

  1. www.dbajoserce.pl
  2. https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/choroby-serca-i-nadcisnienie/dlawica-piersiowa-przyczyny-objawy-leczenie/ [dostęp 02.09.2022
  3. https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/225665,dlawica-piersiowa-stabilna [dostęp: 02.09.2022]
Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Tu muzyka i medycyna mówią jednym językiem

10. Międzynarodowy Festiwal dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” To pierwsze przedsięwzięcie na świecie, którego celem jest zaprezentowanie…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

10. Festiwal „Ślimakowe Rytmy”: 10-12 lipca 2024

W dniach 10-12 lipca odbędzie się niecodzienny – ze względu na uczestników ze świata – jubileuszowy 10. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży…
PACJENTAktualności

90% osób 56+ chce mieć aptekę dyżurującą w swojej okolicy

Środowisko pacjenckie coraz częściej zwraca uwagę na pogarszającą się dostępność aptek, którą szczególnie odczuwają osoby starsze oraz mieszkańcy mniejszych miejscowości. Według najnowszego…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *