NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

InnowacjeWszechstronny lekarz

Nowatorska operacja ginekologiczna w Krakowie

Oddział Ginekologiczny Szpitala Scanmed Świętego Rafała w Krakowie jest głównym miejscem szkolenia operacyjnego Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego.

fot. Scanmed

Zespół uroginekologów ze Szpitala św. Rafała w Krakowie przeprowadził łączoną laparoskopowo-pochwową rekonstrukcję dna miednicy z wykorzystaniem specjalnego implantu opracowanego w Niemczech.

To pierwszy taki zabieg w Polsce. Wykonano go u pacjentki z całkowitym wypadaniem pochwy i macicy przy wykorzystaniu specjalnego implantu. Operacja polegała na przywróceniu położenia pęcherza moczowego od strony pochwy i jednoczesnym umocowaniu implantu do szyjki macicy i kości krzyżowej od strony brzusznej małoinwazyjną metodą laparoskopową.

„Takie operacje, chociaż technicznie złożone, wywołują tylko niewielkie dolegliwości pooperacyjne, dlatego mogliśmy wypisać naszą pacjentkę do domu już na drugi dzień po zabiegu” – powiedział dr n. med. Paweł Szymanowski, ordynator Oddziału Ginekologicznego Szpitala św. Rafała.
„Jeszcze kilka lat temu o tak spektakularnych rezultatach rekonstrukcji można było tylko marzyć. Dziś, dysponując dobrą techniką operacyjną i odpowiednim sprzętem można zaoferować skuteczną naprawę nawet bardzo nasilonego wypadania macicy” – dodał prof. Marcin Jóźwik.

Bazując na nowoczesnych rozwiązaniach medycznych, zespół uroginekologów Szpitala św. Rafała jako jedyny zespół w Polsce wykonuje również laparoskopową hysterosakropeksję – innowacyjny, małoinwazyjny zabieg zawieszenia macicy na specjalnych taśmach mocowanych do kości krzyżowej, bez konieczności tradycyjnego – w takich przypadkach – usunięcia zdrowego narządu i bez otwarcia jamy brzusznej.

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarz

Mini-PCDH15 terapia genowa ratuje słuch u myszy

Badacze zaprojektowali mini-gen, który w przyszłości może dać skuteczną terapię genową zespołu Ushera typu 1F. Zespół kierowany przez naukowców z Harvard Medical…
AktualnościWszechstronny lekarz

Zapraszamy na Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”

– Informacja prasowa Serdecznie zapraszamy wszystkich entuzjastów nauki i lokalne społeczności na trzydniowy Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”, który odbędzie się w dniach…
KongresWszechstronny lekarz

IV debata plenarna rektorów uczelni medycznych (komentarz)

Uzupełnieniem debaty jest komentarz dr. Piotra Kusznieruka dotyczący ustawy o kształceniu na uczelniach wyższych. Rewolucja technologiczna oraz głębokie zmiany społeczne sprawiają, że…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter