Już dziś (29 marca) w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie zespół prof. Dudka przeprowadzi pierwszy w Europie zabieg leczenia ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej ASD (Atrial Septal Defect) z użyciem technologii HoloLens w czasie rzeczywistym.
Na świecie rozszerzoną rzeczywistość okularów HoloLens z powodzeniem wykorzystuje się w architekturze, inżynierii czy medycynie. Technologia pokazuje nam w sposób ciągły obraz, który jest rzucany na okulary, czyli jest rozszerzeniem tego, co widzimy bez nich. Mamy przez to dostęp do dodatkowych informacji.
Obraz tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego załadowany do oprogramowania Microsoftu, a następnie przetworzony na rzecz rekonstrukcji obrazu trójwymiarowego, ale w technice hologramu, daje operatorowi poczucie wglądu w serce człowieka – czyli chirurg jest jakby wewnątrz organizmu. Aplikacja pozwala na oglądanie organów wewnętrznych człowieka statycznie i dynamicznie. Pozwala to na znacznie dynamiczniejszą analizę obrazu i jest pomocne przy planowaniu zabiegów. Załadowanie hologramów pozwala obejrzeć drogę dojścia do uszkodzonej struktury serca np. zastawki serca, pozwala zaplanować umieszczenie zastawki w odpowiednim miejscu, a także zbadanie przed operacją odległości odpowiednich struktur m.in tego, czy odpowiednia proteza nie upośledzi nam napływu do tętnic w sercu.
Dzięki zastosowaniu rozszerzonej rzeczywistości lekarz może przejść przez wszystkie etapy zabiegu zanim go rozpocznie i przygotować się na to, co może go spotkać podczas realnego zabiegu. Obrazowanie z wykorzystaniem HoloLens i odpowiedniej aplikacji to przeskok technologiczny w stosunku do stosowanych dziś metod.
HoloLens to nie tylko wszelkie możliwe metody obrazowania, ale również możliwość wideokonsultacji, co właśnie z punktu widzenia lekarzy jest niezwykle istotne, ponieważ danego pacjenta mogą widzieć w tym samym czasie specjaliści w kilku miejscach na świecie, co znacznie przyspiesza proces konsultacji i diagnostyki.
Rozszerzona rzeczywistość HoloLens to także dokumentacja medyczna w jednym miejscu. Na podstawie raportów, wyników badań, analiz, które trafiają do centralnego raportu o pacjencie, lekarze w jednym miejscu mają jego pełną dokumentację medyczną i mogą z niej korzystać.
Jesteśmy właśnie świadkami dużego przełomu technologicznego w zastosowaniu najnowszych systemów oprogramowań informatycznych w rozwoju medycyny, zarówno pod względem gromadzenia dokumentacji, ale co ważniejsze pomocnych w procesie diagnozowania, a szczególnie projektowania, wspomagania terapii zabiegowych. Tu już nie chodzi tylko o telemedycynę, ale o wirtualną medycynę – tak aby wiele procesów diagnostycznych, terapeutycznych i gromadzenia dokumentacji medycznej wyszło z ery analogowej i zostało przetransferowanych na rzecz cyfrowych systemów wspomagających diagnostykę i terapię, a także prewencję.
Innowatorzy z Krakowa pracują właśnie nad stworzeniem oprogramowania, które szybciej przetworzy obraz ładowany z tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego i doprowadzi do automatycznego obrysowania konturu struktur serca, co umożliwi jego segmentację, tak by system inteligentnie uczył się interpretacji obrazu oraz wspomagania decyzji przy planowaniu zabiegu na sercu. Dzięki wsparciu Microsoft otrzymają stały dostęp do najnowszych osiągnięć w zakresie MR oraz zyskają szansę, aby polskie technologie mogły podbić medyczny świat również za granicą.