NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Innowacje

Nowatorskie zabiegi usuwania guzów za pomocą echolasera

Nowoczesna metoda niszczenia guzów guzów złośliwych i niezłośliwych tkanek miękkich z użyciem echolasera już dostępna w Polsce. W szpitalu EuroMediCare we Wrocławiu już jutro (24 marca) zostaną przeprowadzone pierwsze pionierskie zabiegi z jego użyciem. Jeden z nich – przerzutu do kości kulszowej – jest pierwszym tego typu zabiegiem z użyciem echolasera na świecie!

Tym samym szpital EuroMediCare staje się pierwszym w Polsce ośrodkiem referencyjnym, w którym będzie stosowana ta metoda leczenia.

Echolaser to nowoczesna metoda niszczenia guzów, w tym także nowotworowych, wątroby, trzustki, nerek, nadnerczy oraz jamy otrzewnowej małoinwazyjną metodą termoterapii laserem pod kontrolą USG. Zabieg jest krótki
i bezbolesny, a pacjenci po jego przeprowadzeniu mogą zazwyczaj jeszcze tego samego dnia opuścić szpital.

Do zmiany wprowadzana jest igła 0,8 mm i jest to praktycznie jedyny dyskomfort związany z zabiegiem. W zależności od rodzaju guza i jego umiejscowienia zabiegi mogą być wykonywane bez znieczulenia lub w znieczuleniu miejscowym. Do wykonania operacji nie jest konieczna narkoza. Sam zabieg trwa krótko i jest powtarzalny, co oznacza, że może on być w razie konieczności powtarzany wielokrotnie.

Zastosowanie Echolasera pozwala uzyskać lepsze wyniki niż dotychczasowe metody termoablacji RF i mikrofalami. Zabiegi można przeprowadzać w narządach wewnętrznych,  na przykład w zmianach pierwotnych i przerzutowych wątroby, w nieoperacyjnych guzach trzustki, w guzach nerek i nadnerczy. Także w wybranych przerzutach do kości i jamy otrzewnej oraz przestrzeni zaotrzewnowej, mięsakach kości i tkanek miękkich. Echolaser można także wykorzystywać do bezoperacyjnego niszczenia łagodnych zmian tarczycy oraz niedużych mięśniaków macicy – takie leczenie nie tylko jest skuteczne, ale i nie pozostawia żadnych blizn. Urządzenie sprawdza się także w niszczeniu węzłów chłonnych z przerzutami na szyi i  jamie brzusznej. Echolaser to w wielu przypadkach najlepsze zarówno z punktu widzenia lekarza, jak i pacjenta, rozwiązanie terapeutyczne – wyjaśnia dr n. med. Tomasz Sędziak z wrocławskiego szpitala EMC, w którym wykonywane będą zabiegi.

Laser dostarcza precyzyjnie energię w ściśle ograniczony obszar, co oznacza, że uszkodzenia termiczne są przewidywalne, precyzyjne i kontrolowane. Dodatkowo zastosowanie lasera pozwala ograniczyć dostarczaną energię w zdrowej tkance, co umożliwia dokładne leczenie zmian w obszarach krytycznych. W przypadku złośliwych zmian chorobowych (np. przerzuty na węzły chłonne) Echolaser zapewnia najwyższą precyzję, szczególnie przydatną w niewielkich zmianach chorobowych o niejednorodnych granicach. Energia laserowa jest bardzo dobrze tolerowana przez organizm. Wszystkie te cechy sprawiają, że Echolaser jest na wyposażeniu coraz większej liczby szpitali wielu krajów Europy i Azji. Liczymy na to, że wkrótce i Polska dołączy do tego gronamówi Tomasz Witkowski z firmy MED&CARE, polskiego dystrybutora Echolasera.

 

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościInnowacje

OR51E2: tajemnice zapachu

Amerykańscy naukowcy zmapowali precyzyjną trójwymiarową strukturę ludzkiego receptora węchowego, robiąc krok naprzód w zrozumieniu najbardziej zagadkowego ze zmysłów. Badanie, którego wyniki opublikowano…
Innowacje

Badania kliniczne dzieci szansą na innowacyjne terapie w onkologii

Rocznie u 1100-1200 dzieci diagnozowany jest nowotwór złośliwy[1] – z czego niestety u mniej niż połowy choroba zostaje rozpoznana w początkowym stadium….
Innowacje

Zapoznaj się z HUGO

13.01 na błoniach Stadionu Narodowego stanął Hugo™ Truck – mobilna treningowa sala operacyjna z robotem HUGO RAS. HUGO RAS (Robotic Assisted Surgery) to nowy wymiar…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter