NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

InnowacjeWszechstronny lekarz

Nowoczesna diagnostyka obrazowa w Otwocku

Nowoczesne metody obrazowania to technologie o szczególnie ważnym znaczeniu dla leczenia pacjentów z chorobami układu krążenia oraz nowotworowymi. Wspierają na co dzień zaawansowane działania kliniczne, ułatwiają stawianie trafnych diagnoz i znacznie skracają czas potrzebny do wykonania danej procedury. Coraz częściej przypominają też świat przedstawiony w filmach fantastyczno-naukowych, tak jak urządzenia oferowane przez MedApp.

Europejskie Centrum Zdrowia Otwock Sp. z o.o oraz MedApp S.A. rozpoczynają kolejny etap wspólnych prac nad rozwojem rzeczywistości rozszerzonej oraz wprowadzeniem metod sztucznej inteligencji do zastosowań w medycynie. Przedmiotem podpisanej umowy jest współpraca w celu opracowania standardów i procedur w zakresie obrazowania medycznego metodą rzeczywistości rozszerzonej (ang. augmented reality, AR), a tym samym pogłębiania wiedzy o możliwościach klinicznego zastosowania badań AR – w szczególności jako wsparcia dla specjalistycznych procedur medycznych przeprowadzanych w otwockiej placówce.

  • Jeszcze kilka lat temu wykorzystanie sztucznej inteligencji i rozszerzonej rzeczywistości w medycynie uznawane było za zbędną fanaberię i daleką przyszłość. Obecnie wiemy już, że jest to rozwiązanie faktycznie już dzisiaj ułatwiające pracę lekarzom. Nasza aplikacja CarnaLife® uwydatnia pozyskane podczas badań strategiczne dane, które łatwo przeoczyć komuś, kto nie jest specjalistą. Specjalista za to uzyska dane znacznie szybciej, a więc efektywniej. Dlatego też nasz system stał się również nieocenioną pomocą naukową. Rozszerzona rzeczywistość i sztuczna inteligencja w praktyczny sposób pomaga np. w przygotowaniu do zabiegu, będąc dla operatora partnerem i suflerem, nie konkurentem – podkreśla Mateusz Kierepka, prezes MedApp S.A.

Badania nad AR w zakresie poznania możliwości techniki i technologii ich wdrożenia do celów medycznych prowadzone będą w szczególności z zastosowaniem gogli holograficznych (Microsoft HoloLens), w celu zastosowania już wytworzonych oraz opracowywania nowych procedur diagnostyczno-leczniczych z zastosowaniem AR w dziedzinie kardiologii i onkologii. Specjalności te, obok chirurgii i urologii, stanowią główny obszar specjalistycznej działalności leczniczej Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku Otwocka Klinika Krążenia Płucnego i Chorób Zakrzepowo-Zatorowych CMKP kierowana przez profesora Adama Torbickiego jest placówką, która wielokrotnie wyróżniała się w kraju swoją innowacyjnością.

  • W 2013 roku jako pierwszy ośrodek w Polsce i jeden z pierwszych na świecie rozpoczęliśmy wykonywanie zabiegów balonowej angioplastyki płucnej (BPA). W kolejnym roku nasz Zespół otrzymał nagrodę Złotego Skalpela za wybitną innowację w medycynie. Po pięciu latach, mając doświadczenie z ponad 300 wykonanych zabiegów, nadal jesteśmy liderami tego sposobu leczenia, a przede wszystkim cieszymy się z rosnącej grupy wyleczonych pacjentów. Wiemy też, jak ważna w wykonywaniu zabiegów BPA jest dokładna diagnostyka obrazowa. Stąd nasze zainteresowanie rzeczywistością rozszerzoną – mówi prof. Marcin Kurzyna, kardiolog interwencyjny z ECZ Otwock, Zastępca Kierownika Kliniki.

Diagnostyka obrazowa jest ważnym atutem Europejskiego Centrum Zdrowia. Szpital im. Fryderyka Chopina jako pierwszy w Polsce już od wielu lat umożliwia pacjentom dostęp do najnowocześniejszej aparatury i najbardziej zaawansowanych badań przy zastosowaniu 3-teslowego, dwunadajnikowego, 32-kanałowego rezonansu magnetycznego. Zakład Diagnostyki Obrazowej dysponuje także wielowarstwowym tomografem komputerowym z opcją interwencyjną, cyfrową mammografią 3D z tomosyntezą obrazu oraz cyfrowym systemem biopsji stereotaktycznej.

  • Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny lekarz przystępujący do operacji lub zabiegu interwencyjnego posiada pełną wiedzę o szczegółowej anatomii operowanego pacjenta i jest ona przedstawiana przez lekarza radiologa często w sposób wręcz trójwymiarowy, ciągle jednak na dwuwymiarowym, płaskim monitorze – zauważa dr Łukasz Kownacki, radiolog z ECZ Otwock.

Kolejnym krokiem było zatem wyświetlanie w pełni trójwymiarowe – za pomocą technologii holograficznej w rzeczywistości rozszerzonej wspieranej przez algorytmy sztucznej inteligencji. W tym zakresie klinika już w 2017 r. współpracowała z krakowską firmą MedApp S.A., wprowadzając podczas zabiegu po raz pierwszy na świecie hologram przedstawiający przestrzennie dane obrazowe pacjenta z przewlekłą zatorowością płucną. Od tego czasu zespoły ECZ i MedApp skutecznie współdziałały przy kilku kolejnych zabiegach BPA, a zdobyte doświadczenia zostaną wykorzystane także przy innych wysokospecjalistycznych procedurach medycznych.

  • Hologram na sali zabiegowej posłużył jako wsparcie skomplikowanego zabiegu BPA. Prezentacja śródzabiegowa za pomocą AR pozwala na bieżącą optymalizację strategii postępowania oraz powoduje, że zabieg jest przeprowadzany w bardziej bezpieczny i efektywny sposób. Przyczynia się również do zmniejszenia objętości używanego środka kontrastowego, co ma znaczenie dla bezpieczeństwa nerek – komentuje prof. Marcin Kurzyna.

Podpisana umowa zakłada integrację środowiska medycznego ECZ i pracowników MedApp, której zadaniem będzie prowadzenie interdyscyplinarnego i merytorycznego dialogu na temat wdrożenia technik AR do praktyki klinicznej na przykładzie zaawansowanej, specjalistycznej działalności medycznej prowadzonej przez ECZ Otwock. Strony deklarują chęć rozwijania współpracy nie tylko w zakresie prowadzenia wspólnie badań w wyżej wymienionym zakresie, ale także wspólnego świadczenia usług, dostarczania sprzętu oraz wymiany doświadczenia na rzecz innych podmiotów, docelowo na zasadach komercyjnych.

  • ECZ Otwock to nowoczesny ośrodek poszukujący innowacji w medycynie i otwarty na nie. Od zawsze stawialiśmy na najlepszych specjalistów, najnowocześniejszy sprzęt i technologie, co dzięki współpracy z MedApp będzie można rozwijać i zastosować dla dobra naszych pacjentów, a także wnieść nasz wkład do rozwoju medycyny przyszłości – podsumowuje dr Aldona Roguska, dyrektor ds. operacyjnych ECZ Otwock.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
LEKARZInnowacje

Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) a uszkodzenie wątroby

Międzynarodowe badanie wykazało, że osoby żyjące z chorobą neurodegeneracyjną rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) są bardziej narażone na rozwój stłuszczenia wątroby, co sugeruje,…
LEKARZWszechstronny lekarz

Związek między częstotliwością wypróżnień a ogólnym stanem zdrowia

Zespół badawczy kierowany przez Institute for Systems Biology (ISB) przeanalizował dane kliniczne, dotyczące stylu życia i dane multiomiczne (złożonej analizy danych klinicznych)…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter