NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Nowoczesne leczenie arytmii dostępne w Sanoku

Pięcioro pacjentów przeszło wczoraj – 12 sierpnia br. – zabieg ablacji z wykorzystaniem systemu mapowania i nawigacji trójwymiarowej. Zabiegi przeprowadzono w Podkarpackim Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych 'G.V.M. Carint”.

fot. Archiwum

Innowacyjne ablacje przeprowadzono u pacjentów z uporczywą, oporną na leczenie farmakologiczne arytmią komorową i nadkomorową oraz z występującymi częstoskurczami. Dzięki technice mapowania lekarze mieli możliwość precyzyjnego mapowania obrazu serca i przeniesienia tegoż obrazu na trójwymiarową mapę.

„Można to porównać do nawigacji GPS, która prowadzi kierowcę oraz zapamiętuje drogę dotarcia do arytmii” – wyjaśnia dr hab. n. med. Sebastian Stec, kardiolog z Podkarpackiego Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych „G.V.M. Carint” w Sanoku.

Lekarze wskazują, że zastosowanie nowoczesnego systemu pozwoliło na przeprowadzenie zabiegu ablacji u pacjentów z najtrudniejszymi wskazaniami – z tzw. burzami elektrycznymi serca oraz migotaniem przedsionków.

„U niektórych chorych występują rzadkie przypadki, gdzie arytmia ukrywa się przed nami. Dzisiaj mieliśmy taki przypadek u jednej z pacjentek. Dzięki innowacyjnej metodzie udało nam się zlokalizować arytmię i zlikwidować już po pierwszej ablacji. Pacjentka czuje się dobrze” – informuje dr hab. n. med. Sebastian Stec.

Sanok to drugie miasto, w którym działa tego typu urządzenie. To co warto podkreślić to fakt, że pozwala ono na całkowitą eliminację promieniowania rentgenowskiego zarówno przy zabiegach ablacji, jak również zabiegach elektorterapii serca – dzięki eliminacji szkodliwego promieniowania pozwala na wykorzystanie urządzenia m.in. u pacjentek w ciąży.

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarzŻyj zdrowo

FIFA Word Cup 2026

Czy na mundialowych meczach granych w Meksyku, Los Angeles i Houston padnie mniej bramek? Jest takie prawdopodobieństwo, bo w smogu gra traci…
Wszechstronny lekarzPoradnia

Oś mikrobiota–jelita–mózg – najnowsze badania

Coraz więcej danych wskazuje, że mikroorganizmy zamieszkujące nasze jelita mogą wpływać nie tylko na procesy trawienne, ale również na funkcjonowanie układu nerwowego,…
Wszechstronny lekarzPoradnia

Żywienie w pierwszych miesiącach życia

Polskie Towarzystwo Pediatryczne dołączyło do europejskiej kampanii edukacyjnej pod auspicjami ESPGHAN (Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci), mającej na celu propagowanie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter