NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

InnowacjeWszechstronny lekarz

Pierwsza w Polsce termoablacja guza płuca

Specjaliści z II Zakładu Radiologii Klinicznej oraz II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii ze szpitala klinicznego UCK WUM wykonali pierwszy w Polsce zabieg termoablacji guza płuca. U 50-letniego mężczyzny będącego pacjentem Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych oraz Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej, podczas jednego zabiegu zniszczono przerzuty raka jelita grubego do płuca i wątroby.

Przez skórę wprowadzono igłę, której końcówkę umieszczono w guzku przerzutowym i zniszczono go za pomocą wysokiej temperatury. Zabieg przebiegł bez powikłań. Pacjent planowo będzie wypisany do domu 1-2 dni po zabiegu.

Termoablacja od wielu lat jest powszechnie stosowaną metodą leczenia nowotworów płuc (raka płuca i przerzutów innych nowotworów) w większości krajów Unii Europejskiej, USA czy Kanadzie.

W leczeniu przerzutów raka jelita grubego skuteczność termoablacji małych guzków jest zbliżona do operacji, ale jako zabieg małoinwazyjny jest znacznie mniej obciążająca dla pacjenta. Odsetek poważnych powikłań jest wielokrotnie mniejszy niż przy operacji. Termoablację można wielokrotnie powtarzać, co z powodzeniem stosuje się u pacjentów z przerzutami raka jelita grubego czy mięsaka.

Rak jelita grubego jest agresywnym nowotworem. Nawet jeśli przerzuty w płucach zostaną skutecznie usunięte lub zniszczone za pomocą radioterapii lub termoablacji, to u ponad 50% pacjentów pojawią się nowe zmiany przerzutowe w przyszłości. U wielu z tych pacjentów nie będzie można wykonać kolejnej operacji lub radioterapii, natomiast można u nich przeprowadzić kolejne termoablacje, w miarę jak będą się pojawiać nowe przerzuty.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Objawy SM są we krwi na wiele lat przed wystąpieniem objawów

– Wyobraźmy sobie, że moglibyśmy zdiagnozować stwardnienie rozsiane, zanim niektórzy pacjenci dotrą do kliniki – powiedział dr Stephen Hauser, dyrektor Uniwersytetu Kalifornijskiego…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
InnowacjeLEKARZ

Mikroorganizmy wytworzyły materiał, który sam się wybarwia

Obecnie materiały wykonane z szybko rosnących, przyjaznych dla środowiska bakterii to atrakcyjna alternatywa dla zamienników skóry lub sztucznego plastiku. Kolorowanie lub dodawanie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter