Dwie nowatorskie operacje rekonstrukcji syntetyczno-biologicznej chrząstki rzepki przeprowadzono w Szpitalu w Brzezinach. Do pełnej sprawności pacjentka powróci po upływie maksymalnie 6 tygodni.
Implant, który został wykorzystany przez dr Grzegorz Sobieraja u pacjentki jest połączeniem biomateriału – polietylenu u wysokiej masie i niskiej ścieralności oraz kwasu hialuronowego, który naturalnie występuje w chrząstce stawowej – jego obecność stymuluje otaczającą tkankę do integrowania się naturalnej chrząstki z biowszczepem. Nowy implant wymagał od chirurga jedynie usunięcia ogniska uszkodzenia chrząstki i przygotowania niewielkiej loży kostnej, następnie dopasowania samego implantu. Rewolucyjnym jest również skrócenie czasu rehabilitacji, który nie wiąże się z ograniczeniem ruchu w stawie, nie wiąże się z zakazem obciążania i przede wszystkim daje bardzo szybkie zniesienie bólu.
Ubytki chrząstki stawowej na rzepce są niezwykle trudnymi w leczeniu rekonstrukcyjnym schorzeniami ortopedycznymi. Nierzadko po przeprowadzonych procedurach rekonstrukcyjnych dochodzi do wtórnego uszkodzenia ze względu na to, że powstają one w wyniku przeciążeń związanych z nieprawidłową budową stawu. Do niedawna przy braku pozytywnych długotrwałych efektów leczenia uszkodzeń chrząstki rzepki lekarze rozkładali ręce i czekali na destrukcję dalszych części stawu i finalnie protezoplastykę czyli wymianę stawu na sztuczny.
źródło: szpital-brzeziny.pl