NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

InnowacjeWszechstronny lekarz

Pierwsze wszczepienie całkowicie sztucznego serca

Zespół kardiochirurgów z Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii Instytutu Kardiologii przeprowadził pierwsze wszczepienie całkowicie sztucznego serca. Operacja została przeprowadzona u 58-letniego pacjenta, u którego przed kilkoma tygodniami zdiagnozowano guz prawej komory serca.

Wszczepienie sztucznego serca było jedynym rozwiązaniem dla pacjenta. W przeprowadzonych badaniach nie wykryto przerzutów do innych części ciała, dlatego zdecydowano się przeprowadzić zabieg ratujący życie. Serce pacjenta zastąpiono urządzeniem składającym się z dwóch komór oraz czterech mechanicznych zastawek. Całkowicie sztuczne serce (ang. total artificial heart, TAH) podłączone jest do zewnętrznego sterownika, który generuje i monitoruje przepływ krwi.

Obecnie pacjent czuje się dobrze. Przebywa na oddziale intensywnej opieki pooperacyjnej. Dzięki zastosowaniu przenośnego sterownika Pacjent będzie mógł poruszać się samodzielnie. Będzie poddany rehabilitacji. Po kilku tygodniach chory przejdzie ponownie badania pod kątem obecności przerzutów. W przypadku ich braku będzie możliwe wykonanie zabiegu przeszczepienia serca.

Zespół lekarzy z Instytutu Kardiologii przygotowywał się do tego nowatorskiego zabiegu na szkoleniu w Niemczech pod okiem doświadczonych specjalistów. Instytut Kardiologii dołączył do wąskiego i prestiżowego grona ośrodków wszczepiających to urządzenie.

źródło: IK, zdj. facebook

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarz

Fakty i mity o konopiach medycznych

Ustawa legalizująca w Polsce marihuanę do celów medycznych weszła w życie w listopadzie 2017 r. Dzięki temu konopie medyczne od stycznia tego…
Innowacje

Kolejny przełom w leczeniu raka piersi!

Trastuzumab derukstekan to pierwsza terapia celowana przeciwko receptorowi HER2, która może wpłynąć na redefinicję standardu leczenia dla ponad połowy pacjentek z rakiem piersi….
Wszechstronny lekarz

O terapii pacjentów z chorobą Devica (NMOSD)?

O nowych możliwościach terapeutycznych w leczeniu pacjentów z NMOSD czyli rzadką, zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, przebiegającą z ciężkimi rzutami zapalenia nerwów…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter