NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Piloci i stewardesy częściej chorują na raka

Członkowie załóg lotniczych mają wyższe ryzyko zachorowania na nowotwór – wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Environmental Health.

Naukowcy przeanalizowali ankiety 5366 członków załóg lotniczych oraz 2729 osób o podobnym statusie socjoekonomicznym, ale innym zawodzie, pod kątem zachorowań na nowotwory.

Wykazano, że osoby pracujące na pokładzie samolotów mają wyższe ryzyko rozwoju chorób nowotworowych niż osoby z populacji ogólnej. Zależność ta była szczególnie widoczna dla kobiet, zwłaszcza w odniesieniu do raka piersi (51% wyższe ryzyko), czerniaka (dwukrotnie wyższe ryzyko) i raków skóry (czterokrotnie wyższe ryzyko).

Badacze podkreślają, że zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór prawdopodobnie wynika z kilku czynników, m.in. większego narażenie na wyższych wysokościach na naturalnie występujące promieniowanie jonizujące (promieniowanie kosmiczne), pracy w trybie zmianowym oraz częstych zmian stref czasowych, dodatkowo zakłócających rytm dobowy, a w konsekwencji gospodarkę hormonalną.

Opublikowane wyniki są spójne z wcześniejszymi doniesieniami.

ehjournal.biomedcentral.com

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
LEKARZWszechstronny lekarz

Ultrarzadka choroba Fabry’ego

Choroba Fabry’ego uszkadza mózg i serce. Niespecyficzność objawów sprawia, że pacjenci czekają na diagnozę nawet kilkanaście lat. Symptomami są m.in. przeszywający ból…
LEKARZWszechstronny lekarz

20 marca to Międzynarodowy Dzień Szczęścia ONZ

Wyborcy Partii Demokratycznej i prezydenta USA Joe Bidena są szczęśliwsi niż wyborcy Partii Republikańskiej i byłego prezydenta USA Donalda Trumpa – tak…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter