Około 30 proc. kobiet, które utraciły nienarodzone dziecko, popada w depresję, która wymaga leczenia psychiatrycznego – wynika z raportu „Szpitale wobec rodziców po stracie dziecka. Dobre praktyki”, przygotowanego przez Fundację Przetrwać Cierpienie.
Z badań wynika, że 30 proc. kobiet, które doświadczyły poronienia, popada w depresję, która wymaga leczenia psychiatrycznego. Dla około 30 proc. wystarczająca jest pomoc psychologiczna. 7 proc. kobiet z nieleczoną depresją po poronieniu podejmuje krok targnięcia się na własne życie.
Badania dotyczące sytuacji rodziców, którzy utracili nienarodzone dziecko, Fundacja Przetrwać Cierpienie prowadziła w okresie grudzień 2012 – maj 2014 r. w ramach kampanii „Ja też jestem dzieckiem”. Zostało ono oparte na statystykach udostępnionych przez 324 psychologów oraz 600 psychiatrów z całej Polski. W badaniu wzięto również pod uwagę opinie blisko 214 000 rodzin, które utraciły dziecko. Autorzy raportu skupili się na dwóch zagadnieniach – opiece w szpitalu nad kobietą po utracie dziecka oraz jakości i rzetelności informacji przekazanych rodzicom przez personel medyczny. W raporcie przedstawiono wyłącznie „dobre” placówki, których wynik wynosił minimum 30 proc. – jest to 316 szpitali z pośród 421 placówek z całej Polski, które mają oddział położniczy.