NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Innowacje

Polscy lekarze z Kajetan znów dokonują przełomu

3 marca br. w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą odbyła się pierwsza operacja wszczepienia nowej generacji implantu, pozwalającego u pacjentów wykonywać badania rezonansem magnetycznym, a następnie śledzić zmiany zachodzące w mózgu po podaniu bodźca akustycznego oraz elektrycznego.

„Nowy implant wszczepiliśmy trzem pacjentom z częściową głuchotą. Mamy nadzieję, że za kilka miesięcy, najpóźniej do końca 2015 r., będziemy mogli implanty nowej generacji wszczepiać już wszystkich pacjentom z częściowo zachowanym słuchem”  – powiedział prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach.

Jak poinformował prof. Skarżyński, przeprowadzone operacje w praktyce oznaczają uruchomienie dwóch przełomowych programów: pierwszego na świecie programu naukowego badania drogi słuchowej po wszczepieniu nowej generacji implantów w częściowej głuchocie oraz pierwszego w Polsce programu terapeutycznego pn. „Nowe możliwości  kliniczne w Polsce po wszczepieniu nowej generacji implantów ślimakowych”.

Nowa generacja wszczepów ślimakowych umożliwia wykrywanie zmian nowotworowych, naczyniowych i pourazowych w obrębie głowy oraz monitorowanie zmian nowotworowych leczonych wcześniej operacyjnie, chemioterapią lub gammaterapią bez konieczności wyjmowania drogą operacyjną magnesu na czas przeprowadzania badania rezonansem magnetycznym. Dotychczas stosowane implanty ślimakowe, z uwagi na bardzo silne pole magnetyczne wytwarzane przez skanery MR, nie pozwalają na takie badanie. Nowa technologia pozwala także na obniżenie kosztów leczenia pacjenta.

Przeprowadzona w Kajetanach operacja z zastosowaniem nowej generacji implantu w leczeniu częściowej głuchoty na takim poziomie jest pierwszym doniesieniem naukowym i medycznym we współczesnej medycynie na świecie. Stanowi wielki przełom w śledzeniu zmian drogi słuchowej i wybranych struktur mózgu.

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościInnowacje

OR51E2: tajemnice zapachu

Amerykańscy naukowcy zmapowali precyzyjną trójwymiarową strukturę ludzkiego receptora węchowego, robiąc krok naprzód w zrozumieniu najbardziej zagadkowego ze zmysłów. Badanie, którego wyniki opublikowano…
Innowacje

Badania kliniczne dzieci szansą na innowacyjne terapie w onkologii

Rocznie u 1100-1200 dzieci diagnozowany jest nowotwór złośliwy[1] – z czego niestety u mniej niż połowy choroba zostaje rozpoznana w początkowym stadium….
Innowacje

Zapoznaj się z HUGO

13.01 na błoniach Stadionu Narodowego stanął Hugo™ Truck – mobilna treningowa sala operacyjna z robotem HUGO RAS. HUGO RAS (Robotic Assisted Surgery) to nowy wymiar…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter