W Klinice Kardiologii Centrum Zdrowia Dziecka od początku działalności pracowni inwazyjnej elektrofizjologii dla dzieci (2004 r.) wykonano już 1000 ablacji prądem o częstotliwości radiowej (tzw. ablacji RF) u dzieci i młodzieży. Skuteczność tych zabiegów, które zapobiegają nieodwracalnym uszkodzeniom mięśnia sercowego, czyli tzw. kardiomiopatii tachyarytmicznej, a nawet zgonom wynosi w CZD niemal 90 proc.
Przez wiele lat leczenie dzieci z różnego typu częstoskurczami polegało na odpowiednim dobraniu leku czy leków antyarytmicznych, które stosowano przewlekle. Przełomowe znaczenie w terapii pacjentów z częstoskurczami miało wprowadzenie inwazyjnych badań elektrofizjologicznych i leczenie metodą ablacji. Przezskórna ablacja prądem RF lub krioablacja, jako najskuteczniejszą metodą leczenia wielu typów tachyarytmii (częstoskurczu przedsionkowego, przedsionkowo-komorowego, węzłowego i komorowego) również u dzieci i młodzieży. U pacjentów z rozwijającą się kardiomiopatią tachyarytmiczną lub zagrożonych nagłym zgonem, wczesne leczenie ablacją jest metodą ratującą życie.
Wskazania do przezskórnej ablacji u dzieci są rozpatrywane indywidualnie, są zależne od typu tachyarytmii, od stanu układu krążenia, wieku dziecka i doświadczenia ośrodka, w którym zabieg ma być wykonany. Zawsze należy rozważyć korzyści i ryzyko leczenia ablacją.
źródło: czd.pl