NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

System

Poprawki w działaniu Funduszu Medycznego

Jak donosi serwis Prawo.pl, na początku przyszłego roku roku ma zostać przedstawiony projekt zmian w ustawie o Funduszu Medycznym. Dzięki temu z funduszu mają być finansowane badania genetyczne i program szczepień przeciwko wirusowi HPV. Resort chce też, aby wnioski o ratunkowy dostęp do terapii lekowych można było składać online, przez Internetowe Konto Pacjenta.

Na początku grudnia propozycje zmian przedstawił w Pałacu Prezydenckim minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak poinformowało Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta, spotkanie to było okazją do rozmowy na temat możliwości finansowania z Funduszu Medycznego nowych obszarów ochrony zdrowia, takich jak molekularna diagnostyka genetyczna oraz wdrożenie bezpłatnego programu szczepień przeciwko wirusowi HPV, a tym samym ograniczenia zachorowalności na charakteryzującego się dużą śmiertelnością raka szyjki macicy. Szczepienia przeciw HPV są już częściowo refundowane.

Jak wynika z cytowanej przez Prawo.pl odpowiedzi Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta, dla realizacji powyższych celów konieczna będzie zmiana ustawy, stosowny projekt zostanie przedłożony po dokładnej analizie prawnej. Projekt ma przedstawić w styczniu resort zdrowia, ale nie wiadomo jeszcze czy będzie on rządowy, czy prezydencki.

To jednak nie koniec zmian – podaje Prawo.pl. Serwis przytoczył wypowiedź wiceministra zdrowia Sławomira Gadomskiego, która padła podczas obrad senackiej Komisji Zdrowia. Wynika z niej, że zostaną też całkowicie uwolnione limity w pediatrii. Obecnie, zgodnie z uchwaloną już przez Sejm ustawą budżetową na 2022 rok, na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych osobom do 18-ego roku życia przeznaczono 630 mln zł. W tym roku na dzień 23 października na ten cel przekazano do NFZ 283 milionów złotych. Ministerstwo Zdrowia planuje też, aby wnioski o ratunkowy dostęp do technologii medycznych (RDTL) można było składać przez Internetowe Konto Pacjenta.

Powiązane artykuły
LEKARZSystem

2 na 3 Polaków nie wie, co robić w sytuacji zagrożenia

Dokumenty, lekarstwa, pieniądze, prowiant i telefon – właśnie to Polacy zabraliby ze sobą podczas szybkiej ewakuacji. Z kolei większość badanych otwarcie przyznaje,…
AktualnościSystem

Realizacja e-recept rocznych od 1 marca 2024 na nowych zasadach

Obowiązek wyliczania ilości wydawanego leku, środka spożywczego lub wyrobu medycznego zostanie przeniesiony z osoby realizującej receptę na system informatyczny. Do tej pory…
LEKARZAktualnościPACJENTSystem

Co dalej z Krajową Siecią Onkologiczną?

We wtorek 20 lutego sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała rządowy projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). – Żeby spełnić oczekiwanie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *