NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Pozbądź się krępujących problemów intymnych

Ginekologia estetyczna, choć nie powinna, nadal jest tematem tabu.Tymczasem to sposób na rozwiązanie wielu krępujących i dokuczliwych problemów intymnych.

Problem dolegliwości i dyskomfortu w obszarze okolic intymnych dotyczy kobiet w różnym wieku. fot. archiwum

Problem dolegliwości i dyskomfortu w obszarze okolic intymnych dotyczy kobiet w różnym wieku i na różnym etapie życia.

Problemy młodej mamy

Poród może prowadzić do rozciągnięcia ścian pochwy i zwiększenia jej średnicy, a co za tym idzie spadku jakości życia seksualnego oraz wstydliwej dolegliwości, jaką jest nietrzymanie moczu. To uciążliwe schorzenie może  utrudniać wykonywanie codziennych zajęć, pozbawiać komfortu, sprawiać, że te młode kobiety wycofują się z pełnej aktywności fizycznej.

„Dla młodej kobiety, po urodzeniu dziecka, tego typu przypadłości mogą mieć duże znaczenie w relacjach z partnerem i budowaniu udanego życia seksualnego. Kobieta zaczyna postrzegać siebie jako mniej atrakcyjną i umniejsza swe wartości. Dlatego świadomie rezygnuje z bliskości i wycofuje się z relacji intymnej. Takie zmiany w znacznym stopniu rzutują na jakość życia partnerskiego i rozluźniają relacje emocjonalne” – podkreśla lek. med. Agnieszka Kurczuk-Powolny, ginekolog.

Trudny czas przekwitania

Równie trudny dla kobiety może być okres menopauzy, kiedy to zaczynają zachodzić uciążliwe zmiany hormonalne. Mogą mu towarzyszyć pojawiające się nagle duszności, napady gorąca, nadmierna potliwość, wrażenie ciągłego przemęczenia czy bezsenność. W tym okresie pojawiają się też znaczące zmiany w sferze intymnej – kobiety często skarżą się na odczuwalne uczucie suchości oraz utratę elastyczności pochwy, które są spowodowane spadkiem produkcji estrogenu. Objawy te znacznie obniżają jakość życia codziennego i intymnego, a nietrzymanie moczu wśród dojrzałych kobiet jest problemem niemal powszechnym.

Zrób to dla siebie

Niektóre z tych problemów mogą rozwiązać nowoczesne zabiegi laserowe poprawiające elastyczność i nawilżenie pochwy, co niweluje ból odczuwany podczas stosunku. Zabiegi normują także fizjologiczne pH oraz florę bakteryjną pochwy i zmniejszają podatność na zakażenia i mikrourazy w obrębie dróg rodnych. „Zastosowanie lasera pozwala zniwelować nieprzyjemne uczucie suchości, pieczenia i świądu oraz poprzez wzmocnienie ścian pochwy i obszaru ujścia cewki moczowej wspomaga leczenie nietrzymania moczu” – podkreśla specjalistka.

Wykorzystywany w terapii laserowej efekt fototermiczny zwiększa napięcie i powoduje obkurczenie na całej długości przedniej ściany pochwy/pęcherza moczowego, przedsionka pochwy oraz okolic cewki moczowej.
Zabiegi są zazwyczaj krótkie i bezbolesne. U większości pacjentek już jeden zabieg wystarcza do znacznego ujędrnienia kanału pochwy, co poprawia jakość życia i zwiększa satysfakcję seksulaną. U niewielkiej grupy pacjentek wskazane jest powtórzenie zabiegu po 4 tygodniach.

Źródło:  Szpital Lux Med

Powiązane artykuły
AktualnościWszechstronny lekarz

Zapraszamy na Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”

– Informacja prasowa Serdecznie zapraszamy wszystkich entuzjastów nauki i lokalne społeczności na trzydniowy Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”, który odbędzie się w dniach…
KongresWszechstronny lekarz

IV debata plenarna rektorów uczelni medycznych (komentarz)

Uzupełnieniem debaty jest komentarz dr. Piotra Kusznieruka dotyczący ustawy o kształceniu na uczelniach wyższych. Rewolucja technologiczna oraz głębokie zmiany społeczne sprawiają, że…
AktualnościKongresWszechstronny lekarz

„Perspektywy Medycyny” 2022: relacja z gali wręczenia nagród (foto)

Gala wręczenia nagród 2. edycji konkursu „Perspektywy Medycyny” 2022 odbyła się 17 kwietnia w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. To ważne wydarzenie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter