NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Pozbądź się krępujących problemów intymnych

Ginekologia estetyczna, choć nie powinna, nadal jest tematem tabu.Tymczasem to sposób na rozwiązanie wielu krępujących i dokuczliwych problemów intymnych.

Problem dolegliwości i dyskomfortu w obszarze okolic intymnych dotyczy kobiet w różnym wieku. fot. archiwum

Problem dolegliwości i dyskomfortu w obszarze okolic intymnych dotyczy kobiet w różnym wieku i na różnym etapie życia.

Problemy młodej mamy

Poród może prowadzić do rozciągnięcia ścian pochwy i zwiększenia jej średnicy, a co za tym idzie spadku jakości życia seksualnego oraz wstydliwej dolegliwości, jaką jest nietrzymanie moczu. To uciążliwe schorzenie może  utrudniać wykonywanie codziennych zajęć, pozbawiać komfortu, sprawiać, że te młode kobiety wycofują się z pełnej aktywności fizycznej.

„Dla młodej kobiety, po urodzeniu dziecka, tego typu przypadłości mogą mieć duże znaczenie w relacjach z partnerem i budowaniu udanego życia seksualnego. Kobieta zaczyna postrzegać siebie jako mniej atrakcyjną i umniejsza swe wartości. Dlatego świadomie rezygnuje z bliskości i wycofuje się z relacji intymnej. Takie zmiany w znacznym stopniu rzutują na jakość życia partnerskiego i rozluźniają relacje emocjonalne” – podkreśla lek. med. Agnieszka Kurczuk-Powolny, ginekolog.

Trudny czas przekwitania

Równie trudny dla kobiety może być okres menopauzy, kiedy to zaczynają zachodzić uciążliwe zmiany hormonalne. Mogą mu towarzyszyć pojawiające się nagle duszności, napady gorąca, nadmierna potliwość, wrażenie ciągłego przemęczenia czy bezsenność. W tym okresie pojawiają się też znaczące zmiany w sferze intymnej – kobiety często skarżą się na odczuwalne uczucie suchości oraz utratę elastyczności pochwy, które są spowodowane spadkiem produkcji estrogenu. Objawy te znacznie obniżają jakość życia codziennego i intymnego, a nietrzymanie moczu wśród dojrzałych kobiet jest problemem niemal powszechnym.

Zrób to dla siebie

Niektóre z tych problemów mogą rozwiązać nowoczesne zabiegi laserowe poprawiające elastyczność i nawilżenie pochwy, co niweluje ból odczuwany podczas stosunku. Zabiegi normują także fizjologiczne pH oraz florę bakteryjną pochwy i zmniejszają podatność na zakażenia i mikrourazy w obrębie dróg rodnych. „Zastosowanie lasera pozwala zniwelować nieprzyjemne uczucie suchości, pieczenia i świądu oraz poprzez wzmocnienie ścian pochwy i obszaru ujścia cewki moczowej wspomaga leczenie nietrzymania moczu” – podkreśla specjalistka.

Wykorzystywany w terapii laserowej efekt fototermiczny zwiększa napięcie i powoduje obkurczenie na całej długości przedniej ściany pochwy/pęcherza moczowego, przedsionka pochwy oraz okolic cewki moczowej.
Zabiegi są zazwyczaj krótkie i bezbolesne. U większości pacjentek już jeden zabieg wystarcza do znacznego ujędrnienia kanału pochwy, co poprawia jakość życia i zwiększa satysfakcję seksulaną. U niewielkiej grupy pacjentek wskazane jest powtórzenie zabiegu po 4 tygodniach.

Źródło:  Szpital Lux Med

Powiązane artykuły
KongresWszechstronny lekarz

Szybka diagnostyka kluczowa w chorobach neurologicznych u dzieci

Choroby neurologiczne, do których zaliczamy m.in. udar mózgu, choroby neurometaboliczne oraz padaczkę, to jeden z głównych problemów zdrowotnych na świecie. Dotyczą one…
Wszechstronny lekarz

Badanie EEG i VEEG – pierwszy krok do diagnostyki padaczki

Tylko w Polsce z padaczką (epilepsją) zmaga się według szacunków ok. 400 tys. osób. Rozpoznanie tej choroby wymaga od specjalisty ogromnej wiedzy…
Wszechstronny lekarz

Podskórny system defibrylujący w profilaktyce nagłego zgonu sercowego

Każdego roku liczba pacjentów leczonych z wykorzystaniem podskórnych systemów defibrylujących w Polsce niemal się podwaja. Wyniki rejestrowane w polskich ośrodkach nie odbiegają…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter