NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Prawo do leczenia bólu w konsultacjach

Długo oczekiwany przez pacjentów projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego leczenia bólu właśnie trafił do konsultacji publicznych i opiniowania. Ostatni etap uzgodnień potrwa do 14 czerwca 2018r.

„Polskie Towarzystwo Badania Bólu od lat prowadziło kampanię na rzecz poprawy jakości leczenia pacjentów z bólem przewlekłym, niezależnie od jego przyczyny.  Przyjęta przez Sejm ustawa o prawach pacjenta oraz projekt rozporządzenia są ważnym krokiem w osiągnięciu tego celu. Istotne jest również zwiększenie świadomości pacjentów i decydentów o negatywnym wpływie nieprawidłowo leczonego bólu na jakość życia społeczeństwa i dbanie o wszelkie aspekty jej funkcjonowania” – powiedział prof. Jan Dobrogowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu.

To ważny akt wykonawczy do ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, wskazujący sposób realizacji prawa pacjenta do leczenia bólu, który zwiększy dostępność do wielokierunkowego leczenia chorych cierpiących z powodu bólu w Polsce.” – podkreślił Szymon Chrostowski,  twórca Koalicji na Rzecz Walki z Bólem „Wygrajmy z Bólem” – i dodał, że jest to wynik ponad dwuletniej owocnej współpracy na rzecz poprawy jakości opieki przeciwbólowej w Polsce – Ministerstwa Zdrowia z Polskim Towarzystwem Badania Bólu, Parlamentarnym Zespołem ds. Praw Pacjentów, Koalicją na Rzecz Walki z Bólem „Wygrajmy z Bólem” oraz Fundacją Eksperci dla Zdrowia.

Z chwilą wejścia w życie, rozporządzenie poprawi skuteczną realizację prawa do leczenia bólu, wszystkim chorym, którzy cierpią z powodu bólu, w ramach świadczeń opieki zdrowotnej, bez względu na źródło tego bólu, wiek pacjenta oraz miejsce jego pobytu. Świadczenia zdrowotne, w zakresie leczenia bólu, będą mogły być udzielane w podstawowej opiece zdrowotnej, ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, leczeniu szpitalnym oraz ratownictwie medycznym. W trakcie postepowania medycznego związanego z rozpoznaniem, leczeniem, monitorowaniem bólu podstawowym narzędziem zostanie Karta Oceny Nasilenia Bólu. Proces diagnostyki, leczenia i monitorowania bólu oraz skutków tego leczenia będzie przebiegał zgodnie z aktualną wiedzą medyczną i wytycznymi lub zaleceniami rekomendowanymi przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu.

Dokument zagwarantuje tym samym skuteczną realizację Ustawy z 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw, wskazując wymiar obowiązującej praktyki: „Art. 20 „2. Prawo do poszanowania godności obejmuje także prawo do umierania w spokoju i godności.”;  „Art. 20a. 1. Pacjent ma prawo do leczenia bólu. 2. Podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych jest obowiązany podejmować działania polegające na określeniu stopnia natężenia bólu, leczeniu bólu oraz monitorowaniu skuteczności tego leczenia.”

Ministerstwo Zdrowia wprowadzając standard organizacyjny leczenia bólu daje narzędzie do pełnej realizacji prawa  każdego pacjenta do skutecznej opieki przeciwbólowej.

Powiązane artykuły
AktualnościWszechstronny lekarz

Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca

W wyniku wejścia w życie dyrektywy work-life balance, rośnie liczba ojców korzystających z urlopów rodzicielskich. W 2023 roku już 19 tys. ojców skorzystało…
LEKARZWszechstronny lekarz

Objawy SM są we krwi na wiele lat przed wystąpieniem objawów

– Wyobraźmy sobie, że moglibyśmy zdiagnozować stwardnienie rozsiane, zanim niektórzy pacjenci dotrą do kliniki – powiedział dr Stephen Hauser, dyrektor Uniwersytetu Kalifornijskiego…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter