NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Prezerwatywa czy pigułka

Antykoncepcja to jeden z czynników warunkujących zadowolenie z życia seksualnego. Z badań opinii publicznej wynika, że dla 1 na 5 badanych Polek możliwość zajścia w ciążę ma duży negatywny wpływ na satysfakcję z seksu. Nie warto z niej całkowicie zrezygnować, dobrze natomiast wybrać metodę antykoncepcyjną najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb i stylu życia.

66 proc. ankietowanych stosuje jakiś rodzaj antykoncepcji. fot. archiwum

Badanie TNS Polska, które zrealizowano w kwietniu 2016 techniką wywiadów internetowych na próbie około 400 kobiet w wieku 20-40 lat, z różnych miast Polski, dobrze oceniających dochody swojego gospodarstwa  domowego i nie odrzucających stosowania antykoncepcji hormonalnej, pokazało, że 66 proc. ankietowanych stosuje jakiś rodzaj antykoncepcji. Do najczęściej wybieranych metod należą prezerwatywy, pigułki lub tzw. kalendarzyk.

Prezerwatywa wciąż popularna

Prezerwatywa to wciąż jedna z najbardziej znanych i najczęściej wybieranych metod zapobiegania ciąży. Dodatkowo chroni przed zakażeniem poważnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, np. wirusem HIV, wirusem HPV czy wirusem WZW typu B. Uczestniczące w badaniach TNS  kobiety wskazywały jednak na pewne niedogodności – jej stosowanie wymaga współdziałania partnera, a pomyłka w stosowaniu oznacza duże ryzyko zajścia w ciążę. Prezerwatywa to też w ich opinii mało dyskretna metoda.

Polki chętnie stosują też tabletki

Z badnia TNS wynika, że Polki często stawiają na tabletki antykoncepcyjne – znajdują się wśród 3 najczęściej wybieranych przez respondentki metod antykoncepcji. Nie są one jednak pozbawione wad. Największe słabości hormonalnej antykoncepcji doustnej, na które wskazują respondentki, to konieczność ich regularnego, codziennego stosowania, dostępność jedynie na receptę i brak ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Dodatkowy „kamyczek do ogródka” dla tabletek antykoncepcyjnych dorzucają eksperci, którzy wskazują na duży rozdźwięk pomiędzy teoretyczną a rzeczywistą skutecznością antykoncepcji doustnej w zapobieganiu ciąży. Przykładowo, przy bezbłędnym stosowaniu hormonalnej antykoncepcji doustnej skuteczność tej metody jest wysoka. Wskaźnik Pearla, czyli wskaźnik umożliwiający określenie liczby ciąż w grupie 100 kobiet stosujących daną metodę antykoncepcyjną w ciągu 1 roku, dla hormonalnej antykoncepcji doustnej wynosi 0,3. Jednak przy uwzględnieniu błędów użytkowniczki (np. pomijanie dawki), może on osiągnąć wskaźnik Pearla równy nawet 6,0. Stanowi to odzwierciedlenie uzależnienia rzeczywistej skuteczności antykoncepcji doustnej od tego, czy pacjentka przyjmuje tabletki ściśle według zaleceń.

A może plaster

Dobrą alternatywą dla osób, które prowadzą dynamiczny tryb życia i niechętnie podporządkowują się reżimowi codziennego przyjmowania antykoncepcji o stałej porze, mogą być plastry antykoncepcyjne. Charakteryzują się najmniejszą spośród dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej dostępnej na rynku dawką hormonów, która uwalnia się w innowacyjnym systemie transdermalnym. Przezskórna forma stosowania nie obciąża wątroby, a problemy trawienne nie wpływają na obniżenie efektu antykoncepcyjnego.
Kobiety, które stosują tę metodę podkreślają, że jest wygodna i dyskretna. Można go przykleić na podbrzuszu, ramieniu czy pośladku, a o przyklejeniu plastra wystarczy pamiętać raz w tygodniu.

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
LEKARZWszechstronny lekarz

Ultrarzadka choroba Fabry’ego

Choroba Fabry’ego uszkadza mózg i serce. Niespecyficzność objawów sprawia, że pacjenci czekają na diagnozę nawet kilkanaście lat. Symptomami są m.in. przeszywający ból…
LEKARZWszechstronny lekarz

20 marca to Międzynarodowy Dzień Szczęścia ONZ

Wyborcy Partii Demokratycznej i prezydenta USA Joe Bidena są szczęśliwsi niż wyborcy Partii Republikańskiej i byłego prezydenta USA Donalda Trumpa – tak…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter