NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Program rozpoznawania chorób śródmiąższowych

Klinika Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego realizuje program “Wdrożenia nowoczesnego rozpoznawania chorób śródmiąższowych, w tym IPF”. Jest to możliwe w związku wprowadzeniem od stycznia 2017 r. programu lekowego zapewniającego chorującym na choroby śródmiąższowe dostęp do nowoczesnego leczenia.

Od stycznia 2017 r. program lekowy zapewnia chorującym na choroby śródmiąższowe dostęp do nowoczesnego leczenia. fot. pixabay.com

Program jest częścią szerszego projektu, którego celem jest udoskonalenie rozpoznawania i leczenia chorób śródmiąższowych płuc.

Choroby śródmiąższowe płuc stanowią istotny medyczny problem, dotyczy to zwłaszcza idiopatycznego włóknienia płuc (IPF). Schorzenie to jest rozpoznawane późno, a dotychczasowe leczenie było mało skuteczne. Zastosowanie kriobiopsji umożliwia rozpoznanie IPF w przypadkach, w których tomokomputerowe badanie (o wysokiej rozdzielczości) klatki piersiowej nie jest jednoznaczne. Daje ponadto możliwość rozszerzenia badań naukowych prowadzonych w Klinice o analizę markerów predykcji odpowiedzi (zarówno molekularnych, jak i metabolomicznych) na nowe leki, co może wpłynąć na lepszy dobór chorych do leczenia.

Etapy programu “Wdrożenie nowoczesnego leczenia rozpoznawania chorób śródmiąższowych, w tym IPF” będą obejmować szkolenie personelu i zakup zestawu do kriobiopsji.

Edukację lekarzy w programie “Wdrożenia nowoczesnego rozpoznawania chorób śródmiąższowych w tym idiopatycznego włóknienia płuc (IPF)” sponsoruje firma Roche Polska.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter