NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Program rozpoznawania chorób śródmiąższowych

Klinika Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego realizuje program “Wdrożenia nowoczesnego rozpoznawania chorób śródmiąższowych, w tym IPF”. Jest to możliwe w związku wprowadzeniem od stycznia 2017 r. programu lekowego zapewniającego chorującym na choroby śródmiąższowe dostęp do nowoczesnego leczenia.

Od stycznia 2017 r. program lekowy zapewnia chorującym na choroby śródmiąższowe dostęp do nowoczesnego leczenia. fot. pixabay.com

Program jest częścią szerszego projektu, którego celem jest udoskonalenie rozpoznawania i leczenia chorób śródmiąższowych płuc.

Choroby śródmiąższowe płuc stanowią istotny medyczny problem, dotyczy to zwłaszcza idiopatycznego włóknienia płuc (IPF). Schorzenie to jest rozpoznawane późno, a dotychczasowe leczenie było mało skuteczne. Zastosowanie kriobiopsji umożliwia rozpoznanie IPF w przypadkach, w których tomokomputerowe badanie (o wysokiej rozdzielczości) klatki piersiowej nie jest jednoznaczne. Daje ponadto możliwość rozszerzenia badań naukowych prowadzonych w Klinice o analizę markerów predykcji odpowiedzi (zarówno molekularnych, jak i metabolomicznych) na nowe leki, co może wpłynąć na lepszy dobór chorych do leczenia.

Etapy programu “Wdrożenie nowoczesnego leczenia rozpoznawania chorób śródmiąższowych, w tym IPF” będą obejmować szkolenie personelu i zakup zestawu do kriobiopsji.

Edukację lekarzy w programie “Wdrożenia nowoczesnego rozpoznawania chorób śródmiąższowych w tym idiopatycznego włóknienia płuc (IPF)” sponsoruje firma Roche Polska.

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarz

Mini-PCDH15 terapia genowa ratuje słuch u myszy

Badacze zaprojektowali mini-gen, który w przyszłości może dać skuteczną terapię genową zespołu Ushera typu 1F. Zespół kierowany przez naukowców z Harvard Medical…
AktualnościWszechstronny lekarz

Zapraszamy na Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”

– Informacja prasowa Serdecznie zapraszamy wszystkich entuzjastów nauki i lokalne społeczności na trzydniowy Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”, który odbędzie się w dniach…
KongresWszechstronny lekarz

IV debata plenarna rektorów uczelni medycznych (komentarz)

Uzupełnieniem debaty jest komentarz dr. Piotra Kusznieruka dotyczący ustawy o kształceniu na uczelniach wyższych. Rewolucja technologiczna oraz głębokie zmiany społeczne sprawiają, że…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter