NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Przedwczesnej menopauzie związanej z leczeniem raka piersi można zapobiec

U młodych pacjentek z rakiem piersi (typem bez ekspresji receptorów hormonalnych) poddawanych chemioterapii przyjmowanie gosereliny (leku obniżającego czynność jajników) pomaga zachować płodność – poinformowali badacze podczas kongresu ASCO 2014, który na początku czerwca odbywał się w Chicago.

Przedwczesna menopauza i niepłodność znacząco obniżają jakość życia kobiet po leczeniu raka piersi. Być może będzie można im zapobiegać. fot. www,sheknows.com

Przedwczesna menopauza jest jednym z najbardziej dokuczliwych i przygnębiających skutków ubocznych zastosowania chemioterapii u kobiet leczonych z powodu raka piersi. Objawy menopauzy mogą u tych kobiet pojawić się w wieku 30, a nawet 20 lat i są bardziej intensywne niż w przypadku naturalnego przekwitania. Okazuje się jednak, że przedwczesnej menopauzie można zapobiec dzięki włączeniu do schematu leczenia gosereliny. Podawanie tego leku zwiększa także szanse kobiet po przebytym raku piersi na zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka.
Tak wynika z badania klinicznego III fazy przeprowadzonego przez naukowców z Loyola University w grupie 257 pacjentek z wczesnym rakiem piersi, będących przed ukończeniem 50 roku życia. 131 z tych kobiet przeszło standardową chemioterapię, podczas gdy 126 – chemioterapię wzbogaconą o podawanie gosereliny (lek ten podawano kobietom iniekcyjnie co 4 tygodnie, przy czym pierwszą dawkę podano na tydzień przed rozpoczęciem chemioterapii). Po dwóch latach od zakończenia leczenia przestało 45 proc. kobiet z pierwszej grupy i tylko 20 proc. kobiet z drugiej grupy. W ciążę udało się zajść 11 proc. pacjentek z grupy samej chemioterapii i 21 proc. kobiet otrzymujących wraz z chemioterapią goserelinę.

Goserelina jest lekiem standardowo stosowanym w leczeniu niepłodności, pozwalającym na kontrolę czasu owulacji.
Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter