NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?Innowacje

Przełomowy lek na Parkinsona i nowe technologie biomedyczne

Nowatorski lek na chorobę Parkinsona, projekt bezdotykowego urządzenia do domowej diagnostyki bezdechów sennych oraz technologia ultradźwiękowa umożliwiająca sortowanie komórek krwi – to niektóre z projektów wyróżnionych w konkursie European Health Catapult 2018, który odbył się 4-5 grudnia Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Wszystkie projekty są na zaawansowanym etapie wdrożeniowym. 9 młodych innowatorów otrzymało łącznie 135 tys. euro na dalszy rozwój produktów medycznych, farmaceutycznych i związanych z ochroną zdrowia.

Grecki zespół SyNoesis, zwycięzca w kategorii Biotech, opracował i opatentował nowatorską metodę leczenia choroby Parkinsona (PD). Lek może okazać się skuteczny w leczeniu także innych chorób mózgu. Z kolei szwajcarski start-up Sleepiz, wyróżniony w kategorii Digital Health, opracował urządzenie oparte na sygnałach bezprzewodowych. Sleepiz bezdotykowo mierzy parametry życiowe pacjenta, umożliwiając domowy monitoring snu i rozpoznawanie np. bezdechów sennych, na które cierpi około 1 miliarda ludzi na świecie, z czego aż 80% jest niezdiagnozowanych, co w wielu przypadkach prowadzi do zaburzeń rytmu serca czy cukrzycy. Francuski zespół Aenitis, zwycięzca w kategorii Medtech, przedstawił opatentowane urządzenia wykorzystujące fale ultradźwiękowe do sterowania mikroskopijnymi obiektami, np. czerwonymi ciałkami krwi. Nagrodę Publiczności otrzymał projekt Gedea Biotech – nieantybiotykowego leczenia infekcji intymnych u kobiet. Wszystkie start-upy wzięły udział w profesjonalnym programie mentoringowym oraz otrzymały kompleksowe wsparcie akceleracyjne w ramach współpracy z EIT Health. Zwycięzcy konkursu European Health Catapult otrzymali nagrody o łącznej wartości 135 tys. euro, przepustkę do ubiegania się o dalsze wsparcie finansowe i „katapultę” w kierunku szybkiego urynkowienia projektów.

Start-upy są bardzo ważną częścią ekosystemu innowacji, który tworzymy. W ramach EIT Health łączymy młodych innowatorów z najlepszymi uczelniami medycznymi, firmami technologicznymi i centrami badawczo-rozwojowymi, pomagając komercjalizować przełomowe rozwiązania medyczne. Start-upy, z którymi pracujemy, tworzą nowe miejsca pracy, rozwijają opiekę medyczną, doskonale rozpoznają wyzwania medyczne i coraz lepiej na nie odpowiadają” tłumaczy Balazs Furjes, dyrektor zarządzający EIT Health InnoStars, części organizacji EIT Health, która skupia się na wspieraniu innowacyjnych rozwiązań medycznych w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowej.

Medycyna przyszłości dzieje się już teraz. Coraz więcej rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, cloud computing czy big data jest z powodzeniem testowanych w szpitalach europejskich, na uczelniach medycznych i powoli komercjalizowanych dzięki współpracy z największymi firmami medycznymi. Wszystko, co robimy w ramach EIT Health ma na celu jak najszybsze, bezpieczne wdrożenie nowych technologii medycznych tak, by były dostępne dla ludzi i znacząco poprawiały jakość ich życia. Według badania opinii, które przeprowadziliśmy podczas tegorocznego EIT Health Summit, zdecydowana większość uczestników – ekspertów z obszaru zdrowia i innowacji – sztuczna inteligencja zacznie odgrywać kluczową rolę w diagnozowaniu nowotworów już w 2022 r. Na pytanie, co będzie miało największy wpływ na opiekę zdrowotną w ciągu najbliższych dziesięciu lat, 35% osób wskazało druk 3D, 30% – rozwiązania biotechnologiczne i genetykę molekularną (CRISPR), 25% – technologie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, a 10% robotykę”, podsumowuje Mikołaj Gurdała, Regionalny Dyrektor ds. Innowacji w regionie Europy Północnej i Środkowej EIT Health InnoStars.

EIT Health Summit to coroczne spotkanie ekspertów w dziedzinie innowacji w medycynie i opiece zdrowotnej. Organizatorem tegorocznej edycji wydarzenia był Uniwersytet Medyczny w Łodzi i EIT Health InnoStars. EIT Health jest organizacją wspieraną przez Komisję Europejską i Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) oraz jedną z największych inicjatyw w dziedzinie zdrowia na świecie.

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?KongresPACJENT

Kongres „Zdrowie Polaków”: START 25 listopada!

Jak nauka wpływa na zdrowe życie, dobrostan społeczny i rozwój profilaktyki? „Nauka dla zdrowia społeczeństwa” – to hasło towarzyszące 6. Kongresowi „Zdrowie…
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

Prof. Henryk Skarżyński odznaczony Orderem Orła Białego

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, podczas uroczystości zorganizowanej w Belwederze wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

#Ucho2024, #IEB2024 i #ICHM7

Specjaliści z całego świata przyjechali do Polski, by wymieniać się doświadczeniami i czerpać wiedzę od innych. 15-17 września 2024 roku w Światowym…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter