NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Przylądek z rekordem przeszczepień

Przez pierwszy rok działania w klinice onkologicznej „Przylądek Nadziei” wykonano 86 przeszczepów szpiku. To najwięcej takich zabiegów w porównaniu ze wszystkimi klinikami działającymi w Europie (średnia to 60 zabiegów rocznie) i połowa wszystkich przeszczepów szpiku u dzieci w Polsce.

Jak zaznaczyła na konferencji prasowej kierownik kliniki prof. Alicja Chybicka w ciągu roku efekty i wykorzystanie nowej placówki były maksymalne i przeszły jej oczekiwania.

„Mieliśmy 7 tys. hospitalizacji. W najczarniejszych snach nie przewidywałam, że już w marcu będzie nam brakować łóżek. Przyjeżdżają do nas mali pacjenci z całego kraju, ponieważ staliśmy się ponadregionalnym centrum onkologii dziecięcej” – mówiła prof. Chybicka.

Warto podkreślić, że nie tylko liczba przeszczepów, ale i ich skuteczność jest na światowym poziomie.

„W starej siedzibie kliniki tzw. śmiertelność wynikająca z powikłań w ciągu stu dni po przeszczepie wynosiła 10-15 proc. Natomiast w nowej klinice w ciągu roku na 86 przeszczepionych dzieci odeszło tylko jedno dziecko. Śmiertelność spadła do granicy jednego procenta, co jest wynikiem światowym” – powiedział zastępca kierownika kliniki prof. Krzysztof Kałwak.

Kolejnym etapem rozwoju wrocławskiej placówki jest otwarcie zapasowego oddziału onkologii dziennej w klinice oraz zakup rezonansu magnetycznego najnowszej generacji.

„Decyzja o otwarciu oddziału zapasowego już zapadła. Jednak poszukujemy lekarzy specjalistów – pediatrów onkohematologów. To nie takie łatwe ich znaleźć, bo do takiej pracy z ciężko chorymi dziećmi trzeba mieć także odpowiednie predyspozycje psychologiczne” – mówił Piotr Pobrotyn, dyr. Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, w którego strukturze działa „Przylądek Nadziei”.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
LEKARZWszechstronny lekarz

Związek między częstotliwością wypróżnień a ogólnym stanem zdrowia

Zespół badawczy kierowany przez Institute for Systems Biology (ISB) przeanalizował dane kliniczne, dotyczące stylu życia i dane multiomiczne (złożonej analizy danych klinicznych)…
LEKARZWszechstronny lekarz

Kariera? Niekoniecznie. Filary to bliscy, zdrowie i rozwój

Raport „Skok w dorosłość” rzuca nowe światło na priorytety młodego pokolenia. Dla młodych ludzi najważniejsza jest rodzina – takie wnioski płyną z…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter