NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Rak płuca nie musi być wyrokiem

W Polsce co piąty mężczyzna i co dziesiąta kobieta choruje na raka płuca – to najczęstszy nowotwór złośliwy oraz przyczyna największej liczby zgonów z powodu choroby nowotworowej. Jednak jego leczenie nadal jest niedofinansowane, a pacjenci kojarzą tę chorobę jak wyrok śmierci. Aby zmienić tę sytuacje Polska Grupa Raka Płuca powołała Forum Raka Płuca. 12 stycznia miała miejsce jej oficjalna inauguracja.

Inicjatorami Forum Raka Płuca są: prof. dr hab. n. med. Rodryg Ramlau, prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem, prof. nadzw. dr hab. n. med. Dariusz M. Kowalski, prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, prof. dr hab. n. med. Tadeusz Orłowski, prof. dr hab. n. med. Paweł Krawczyk, dr n. med. Joanna Didkowska oraz dr n. med. Marta Mańczuk. fot. archiwum

Na świecie pojawiły się nowe terapie, które umożliwiają poprawę wyników leczenia oraz podnoszą jakość życia chorych, do tej pory nie mających szans na uratowanie. „Tymczasem w Polsce nowoczesne leczenie nie jest refundowane. Pragniemy wykorzystać moment i zmienić złą sytuację naszych chorych” – mówi prof. dr hab. n. med. Rodryg Ramlau, Prezes Polskiej Grupy Raka Płuca.

Celem Forum jest stworzenie platformy współpracy środowiska medycznego, chorych i decydentów oraz edukacja pacjentów, a także dostarczanie rzetelnej, merytorycznej wiedzy i informacji z obszaru nowotworów płuca, w tym, w zakresie badań diagnostycznych, leczenia oraz badań klinicznych.

„Najistotniejsze jest teraz podjęcie działań, które poprawią jakość życia chorych oraz sprawią, że leczenie raka płuca uznane zostanie za jeden z priorytetów w ochronie zdrowia. Współpraca środowiska medycznego z organizacjami pacjenckimi jest niezbędna dla poprawy efektywności leczenia polskich chorych” – uważa prof. nadzw. dr hab. n. med. Dariusz Kowalski, Centrum Onkologii – Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Klinika Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej.

Inicjatorami Forum Raka Płuca są czołowi polscy onkolodzy, zajmujący się na co dzień leczeniem chorych na raka płuca, którzy do współpracy zaprosili  organizacje reprezentujące chorych: Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych, Fundacja „Gwiazda Nadziei”, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Fundacja Rak’n’Roll – Wygraj Życie, Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca, Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca oddział Szczecin oraz Fundacja „Tam i z Powrotem”.

W ramach działań podejmowanych przez Forum powstała już strona internetowa: www.forumrakapluca.pl, która jest bazą wiedzy na temat choroby dla pacjentów i ich rodzin oraz wiarygodnym źródłem najnowszych i najważniejszych informacji dla lekarzy. Planowana jest także ogólnopolska edukacyjna kampania społeczna dotycząca raka płuca „Rak płuca – nie daj się oszukać”. Jej celem będzie popularyzacja profilaktyki pierwotnej raka płuca, budowanie świadomości społecznej na temat epidemiologii i profilaktyki wtórnej oraz czynników ryzyka zachorowania, a także omówienie ciągle niezaspokojonych potrzeb leczenia.

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
LEKARZWszechstronny lekarz

Ultrarzadka choroba Fabry’ego

Choroba Fabry’ego uszkadza mózg i serce. Niespecyficzność objawów sprawia, że pacjenci czekają na diagnozę nawet kilkanaście lat. Symptomami są m.in. przeszywający ból…
LEKARZWszechstronny lekarz

20 marca to Międzynarodowy Dzień Szczęścia ONZ

Wyborcy Partii Demokratycznej i prezydenta USA Joe Bidena są szczęśliwsi niż wyborcy Partii Republikańskiej i byłego prezydenta USA Donalda Trumpa – tak…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter