NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Rak trzustki wciąż śmiertelnie groźny

W Światowym Dniu Raka Trzustki 16 listopada społeczność międzynarodowa jednoczy siły i podejmuje działania, które mają na celu zwróceniu uwagi na pilną potrzebę wcześniejszej diagnozy w walce z najtrudniejszym nowotworem na świecie.

Szacuje się, że rak trzustki w 2017 roku stanie się trzecim nowotworem złośliwym pod względem śmiertelności przed rakiem płuc i jelita grubego. Każdego dnia ponad 1000 osób na świecie usłyszy diagnozę w kierunku raka trzustki, niestety 985 z nich umrze z powodu tej choroby. Do 2020 roku odnotujemy ok. 418tys. nowych przypadków. Rak trzustki ma najniższy wskaźnik przeżywalności wśród wszystkich głównych nowotworów, a w prawie każdym kraju jest to tylko jednocyfrowy pięcioletni wskaźnik przeżycia od 2 do 9%. Te liczby to jednak nie tylko statystyki, a reprezentujący ją chorzy oraz członkowie ich rodzin i bliscy.

Tegoroczne obchody zachęcają do podjęcia konkretnych działań. Dzisiaj żądamy lepszego jutra dla pacjentów z rakiem trzustki. Obecnie nie ma żadnego testu przesiewowego lub metod wczesnego wykrywaniu raka trzustki pomimo trwających badań w tym obszarze. Ale znajomość symptomów i ryzyka staje się kluczem do wczesnej diagnozy.

Ryzyko:
Nowotwór trzustki występuje częściej u mężczyzn. Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem. 80% przypadków to osoby po 60. roku życia, ale chorują i młodsze osoby. Niektóre choroby zwiększają ryzyko zachorowanie na raka trzustki, np. przewlekłe nawracające zapalenie trzustki lub cukrzyca i to aż o 120%. U 5-10% pacjentów decydujący jest też czynnik genetyczny. W rozwoju tego nowotworu dużą rolę odgrywa picie alkoholu etylowego oraz palenie papierosów. Jednak zaprzestanie chociażby palenia zmniejsza ryzyko, więc warto zmienić swoje nawyki. Nadwaga to kolejny czynnik ryzyka. Dlatego dieta powinna być bogata w błonnik, witaminę C oraz inne antyoksydanty, jak również wielonienasycone kwasy tłuszczowe obecne w naturalnych olejach roślinnych i rybach. Warto unikać nadmiernego spożycia mięsa i węglowodanów oraz tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, zawierających nasycone kwasy tłuszczowe.
Objawy choroby oraz czynniki ryzyka raka trzustki mogą być niejasne i słabo rozpoznawalne, dlatego tak ważne jest, aby ludzie byli świadomi jakie są znaki ostrzegawcze, bowiem początek nowotworu trzustki łatwo przeoczyć.

Symptomy:

Rak trzustki długo nie daje żadnych objawów. Zaniepokoić jednak powinny nas bóle brzucha i pleców, utrata masy ciała (nudności, wymioty, biegunki lub zaparcia), żółta skóra lub oczy lub nietolerancja glukozy. Badaniem, które może pomóc nam w diagnozie jest USG jamy brzusznej. Warto wykonać je
raz w roku. Badania w kierunku WZW C, czy w kierunku insulinooporności też mogą być pomocne we wczesnej diagnozie.

Niestety ok. 80% chorych trafia do onkologa w zaawansowanym stadium choroby, kiedy dostępne jest już tylko leczenie paliatywne mające na celu poprawę jakości życia i łagodzenie objawów nowotworu. Jednak badania pokazują, że pacjenci zdiagnozowani we wczesnym stadium choroby, poddając się operacji, mają duże prawdopodobieństwo pięcioletniego lub dłuższego przeżycia.

Ali Stunt, Prezes Światowej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Trzustki, u której 10 lat temu postawiono diagnozę raka trzustki, żyje dzięki temu, że nowotwór został u niej wykryty właśnie we wczesnym stadium. Wiele znanych osób chorowało na raka trzustki, aktorki Anna Przybylska i Daria Trafankowska, aktor i sportowiec Marian Glinka oraz aktorzy Patrick Swayze, Michael Landon, Marcello Mastroianni, śpiewak operowy Luciano Pavarotti czy Steve Jobs, autor sukcesu Apple, ale w przypadku zaawansowanego raka trzustki skuteczność leczenia nie poprawiła się od blisko 40 lat. Dlatego ważne, aby w skali globalnej podjąć działania mające na celu podniesienie świadomości na temat tej śmiertelnej choroby poprzez:

•    zrozumienie objawów i zagrożeń związanych z tą chorobą www.worldpancreaticcancerday.org
•    szerzenie informacji w społeczeństwie wykorzystując wszelkie możliwe kanały informacyjne
w tym kanały social media:
•    Twitter/Instagram: @worldpancreatic; Facebook: @worldpancreaticcancerday;
•    Twitter: @EuColonPolska; Facebook: @EuropaColonPolska.

Zachęcamy do:

•    Tymczasowej zmiany zdjęć profilowych w mediach społecznościowych wspierając Światowy Dzień Raka Trzustki i użycie hashtagów: #raktrzustki #światowydzieńrakatrzustki oraz #pancreaticcancer #wpcd, wspierając działania międzynarodowe.
•    Założenia 16 listopada ubrania w kolorze fioletowym.
•    Zastosowania fioletowego oświetlenia budynków, biur i domów tam, gdzie jest to możliwe.

Światowy Dzień Walki z Trzustką (World Pancreatic Cancer Day – WPCD) to dzień poświęcony zwiększaniu globalnej świadomości na temat raka trzustki, przypadający na 16 listopada, podczas Miesiąca Świadomości Raka Trzustki. WPCD to inicjatywa Światowej Koalicji na rzecz Walki z Rakiem Trzustki, łączącej ponad 60 organizacji z 27 krajów na sześciu kontynentach, aby podnieść świadomość i zachęcić do podejmowania działań. Celem WPCD 2017 jest podniesienie świadomości na temat objawów i ryzyka raka trzustki i pilna potrzeba wcześniejszej diagnozy w celu poprawy sytuacji pacjentów.

Fundacja EuropaColon Polska została powołana w celu zwiększenie świadomości na temat nowotworów układu pokarmowego, w tym również raka trzustki, a co za tym idzie wczesnego wykrywania tych nowotworów. Profilaktyka chorób nowotworowych oraz poprawa jakości życia chorych osób to ważny aspekt działalności Fundacji. Naszym aktywnościom przyświeca główny cel: zmniejszenie zachorowalności wśród zdrowych i śmiertelności wśród osób chorych.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Objawy SM są we krwi na wiele lat przed wystąpieniem objawów

– Wyobraźmy sobie, że moglibyśmy zdiagnozować stwardnienie rozsiane, zanim niektórzy pacjenci dotrą do kliniki – powiedział dr Stephen Hauser, dyrektor Uniwersytetu Kalifornijskiego…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
LEKARZWszechstronny lekarz

Ultrarzadka choroba Fabry’ego

Choroba Fabry’ego uszkadza mózg i serce. Niespecyficzność objawów sprawia, że pacjenci czekają na diagnozę nawet kilkanaście lat. Symptomami są m.in. przeszywający ból…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter