NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościSystem

Realizacja e-recept rocznych od 1 marca 2024 na nowych zasadach

Obowiązek wyliczania ilości wydawanego leku, środka spożywczego lub wyrobu medycznego zostanie przeniesiony z osoby realizującej receptę na system informatyczny. Do tej pory farmaceuci skarżyli się, że są jak kalkulatory. To ma się zmienić.

E-recepty funkcjonują w Polsce od kilku lat. To narzędzie, które nie było w pełni wykorzystywane. Jeśli udałoby się zsynchronizować dostępne funkcjonalności, a taki jest plan, system e-recept zacząłby funkcjonować kompleksowo i ułatwił życie wszystkim: pacjentom, lekarzom, farmaceutom.

Do niedawna pacjenci mieli prawo do zrealizowania całej recepty rocznej. Uznano, że nie jest to dobre rozwiązanie. Gdyby senior, który ma prawo do otrzymania wielu leków nieodpłatnie, zrealizował jednorazowo całą roczną receptę, a takich osób byłoby wiele, mogłoby się okazać, że niektórych leków brakuje. Ministerstwo dlatego wprowadziło ograniczenia, by pacjenci nie realizowali jednorazowo recept rocznych.

System teleinformatyczny musiał być mocno zmodyfikowany, więc przez pół roku obowiązek przeliczania dawek spoczywał na farmaceutach. To było trudne wyzwanie, a czasem wręcz niemożliwe do zrealizowania zgodnie z ustawą. Doczekaliśmy się wreszcie, że od 1 marca system będzie przejmował te wyliczenia – wyjaśniał na antenie TVP Info Marek Tomków, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Przykładowo, jeżeli senior bierze cztery różne leki i przynajmniej dwa razy dziennie jeden z nich, to w krótkim czasie ma prawo do stu opakowań leków. – Bardzo często takie osoby zmienianą terapię, np. trafiają do szpitala albo leczą się jednocześnie u kilku lekarzy. Robienie zapasów nie ma sensu. Stąd potrzeba racjonalizacji przy realizacji recepty – mówił prezes NRA.

„Zgodnie z komunikatem Ministra Zdrowia w sprawie sposobu realizacji tzw. recept rocznych od 1 marca 2024 r. informujemy, że od dnia 1 marca 2024 r. system informatyczny P1 powinien obliczać ilość leku, środka spożywczego lub wyrobu medycznego przepisanego na tzw. e-recepcie rocznej, jaką należy wydać pacjentowi w aptece, w zakresie zasad wskazanych w komunikacie MZ” – czytamy na stronie ezdrowie.gov.pl. Co to oznacza?

Myślę, że to dobra wiadomość także dla lekarzy, nie tylko farmaceutów. Jeżeli chcemy, by były wprowadzane kolejne zmiany – również takie, o które apelują lekarze, jak chociażby automatyczne oznaczanie poziomu odpłatności leku na receptach – to system musi funkcjonować prawidłowo, uczyć się i być w pełni wykorzystywany – zaznaczył Marek Tomków.

Wystawienie e-recepty

Ponieważ wystawienie e-recepty będzie odbywać się w nowym schemacie, konieczne będzie odpowiednie dostosowanie oprogramowania gabinetowego. Jak podkreśla Centrum e-Zdrowia, zmiana ta jest niezbędna do prawidłowego działania mechanizmu wyliczania ilości produktu do jego wydania, gdyż wymaga on, by osoba wystawiająca e-receptę precyzyjniej zapisała informacje o schematach dawkowania oraz wskazała okres stosowania leku.

W okresie przejściowym – tj. do 31 marca 2024 roku – będzie możliwe wystawianie e-recept w dwóch schematach (dotychczasowym oraz nowym). Od 1 kwietnia 2024 roku w systemie informatycznym mają zacząć działać reguły, które będą odrzucać próby zapisu e-recepty wystawionej według dotychczasowego schematu dawkowania. Oznacza to, że do 1 kwietnia 2024 roku oprogramowanie gabinetowe powinno zostać dostosowane do nowych rozwiązań systemu informatycznego e-recept.

Realizacja e-recepty

Osoba realizująca e-receptę będzie mogła wykorzystać informacje udostępniane przez system informatyczny w zakresie ilości produktu do wydania, ilości dotychczas już wydanej, ilości produktu możliwej do realizacji oraz dacie możliwej realizacji.

System informatyczny będzie wskazywał to wszystko pod warunkiem, że e-recepta zostanie wystawiona według nowego schematu zapisania informacji o dawkowaniu.

Mechanizm automatycznego wyliczania ilości produktu przez system informatyczny nie będzie miał zastosowania dla leku recepturowego, produktu przeznaczonego do stosowania na okres nieprzekraczający 120 dni, importu docelowego, e-recept farmaceutycznych oraz produktów o złożonej strukturze opakowań. W pierwszym okresie nie będzie również dokonywał ww. wyliczeń dla wyrobów medycznych oraz jednostek międzynarodowych. Jednocześnie należy zaznaczyć, że dla ww. wyjątków będzie istniała możliwość wystawienia e-recepty z użyciem schematu dawkowania na dotychczasowych zasadach.

Źródło: ezdrowie.gov.pl
Foto: pixabay.com

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Ambasador Mark Brzezinski „Przyjacielem Po Wsze Czasy”

Na początku stycznia ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Mark Brzezinski, odwiedził Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach, gdzie spotkał się z…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

„Zadbajmy o dobrostan” – inauguracja Roku Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki

15 stycznia 2025 roku w Senacie RP odbyła się konferencja „Zadbajmy o dobrostan”, zorganizowana z okazji ustanowienia roku 2025 Rokiem Edukacji Zdrowotnej…
PACJENTAktualności

Higiena snu to ważny element dbania o mózg

– Połowa Polaków osobiście zna osobę zmagającą się z chorobą mózgu, a 26 proc. ma takiego chorego w najbliższej rodzinie. To dobitnie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *