NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Rehabilitacja oddechowa szansą dla chorych na IPF

Idiopatycznego włóknienia płuc nie da się wyleczyć, można jednak spowolnić proces rozwoju tej choroby. Ćwiczenia oddechowe są najlepszym sposobem na samodzielną rehabilitację dla każdego kto chce zadbać o polepszenie stanu swojego zdrowia.

Płuca dotknięte idiopatycznym włóknieniem nie pracują tak sprawnie, jak w przypadku zdrowych płuc, przez co chorym ciężej jest oddychać. Zmieniona chorobowo, chropowata tkanka, która znajduje się między pęcherzykami płucnymi i naczyniami krwionośnymi jest pogrubiona, więc tlen trudniej absorbuje się do krwi, a dwutlenek węgla jest wolniej wydalany z organizmu. Zalecane jest, aby pacjenci z IPF wykonywali ćwiczenia oddechowe, mające na celu poprawę kondycji płuc i  zwiększenia ilości dostarczanego do organizmu tlenu. Najważniejsza jest systematyczność rehabilitacji oraz zaangażowanie w wykonywane ćwiczenia. Proste zestawy aktywności, nie wymagają dużego wysiłku i niemal każdy pacjent może sobie z nimi poradzić.

Ćwiczenia oddechowe nie są skomplikowane, ale nastawione na powtarzalność. Przykładem jest prosta aktywność, którą możemy wykonywać w pozycji stojącej, bądź siedzącej. Ręce prostujemy i unosimy ramiona do góry wdychając powietrze nosem, a opuszczamy w dół z wydechem ustami. Ćwiczenie wykonujemy co najmniej kilka razy. Zestawów ćwiczeń jest wiele i możemy je wykonywać sami, nawet kilka razy dziennie, bądź spotykać się w większej grupie, aby wspólnie dbać o zdrowie. Rehabilitacja oddechowa może być przygotowaniem do bardziej złożonej aktywności fizycznej, bądź stanowić jej główny punkt. Istotne jest zaangażowanie i zrozumienie znaczenia oraz wpływu ćwiczeń na poprawę stanu zdrowia.

Bardzo ważne jest, aby chorzy na idiopatyczne włóknienie płuc wiedzieli, że sami, poprzez systematyczne wykonywanie rehabilitacji oddechowej, mogą poprawić jakość swojego życia. To, w  jaki sposób oddychamy ma ogromny wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak również poprawę nastroju. Zwiększona wydolność płuc, którą można uzyskać nakładem niewielkiej ilości siły, a jedynie chęciami i regularnością, przyniesie pozytywne skutki, związane z kondycją. Niewielka aktywność może zwiększyć objętość płuc nawet o 30%” – mówi dr hab. n. med. Katarzyna Lewandowska z Polskiego Towarzystwa Wspierania Chorych na IPF, ekspert kampanii Płuca Polski.

Idiopatyczne włóknienie płuc to rzadka choroba, dotykająca głównie osoby starsze, po 65 roku życia, częściej płci męskiej. Chorymi w większości są wieloletni palacze. Każdego roku diagnozuje się blisko 2 tysiące chorych. Objawy choroby są mało charakterystyczne, pacjentom towarzyszy suchy kaszel, duszności, uczucie zmęczenia, czy brak apetytu i utrata wagi. IPF jest chorobą, której nie można wyleczyć, jednak ważne jest aby podejmować działania, mające na celu poprawę jakości życia chorego.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Nowoczesne kierunki diagnostyki głosu. Wskaźniki neurofizjologiczne

Głos jest złożonym zjawiskiem, a mechanizm jego wytwarzania wymaga współdziałania ze sobą wielu elementów. Mięśnie krtani są tylko jednym z elementów potrzebnych…
LEKARZWszechstronny lekarz

Ćwiczenia – nowa klasa leków w kardiomiopatii przerostowej

American College of Cardiology (ACC) i American Heart Association (AHA) właśnie opublikowały nowe wytyczne kliniczne dotyczące skutecznego postępowania u pacjentów, u których…
LEKARZWszechstronny lekarz

Szpiczak to coraz częściej choroba przewlekła

Dzięki nowym lekom i schematom leczenia dla coraz większej liczby pacjentów szpiczak plazmocytowy staje się chorobą przewlekłą. Warunkiem jest jednak wczesne zdiagnozowanie,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter