NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Robot da Vinci w Wielkopolsce

Chirurgia robotowa jest jednym ze współczesnych trendów leczenia onkologicznego. Innowacyjność Robota da Vinci pozwala na prowadzenie skutecznego, małoinwazyjnego i bardziej bezpiecznego dla Pacjenta leczenia. Wielkopolskie Centrum Onkologii dzięki współpracy z Samorządem Województwa Wielkopolskiego w ubiegłym roku zakupiło Robota da Vinci. Z jego pomocy skorzystało już 20 pacjentów placówki, a rocznie przewiduje się wykonywanie ok. 200 operacji.

Wspomagający leczenie chirurgiczne robot podnosi efektywność i jakość wykonywanych operacji, przy wprowadzeniu nieosiągalnego do tej pory w chirurgii komfortu i intuicyjności w stosowaniu. Jego środowisko sprzyja zarówno pacjentowi, któremu zapewnia się mniejszą inwazyjność terapii, jak i chirurgowi, pozwalając na większy komfort pracy. Nowoczesna technologia oznacza doskonałą wizualizację pola operacyjnego, niezwykłą precyzję wykonywanego zabiegu, zachowanie „czystości” onkologicznej i małej utraty krwi, a jednocześnie – krótki czas pobytu pacjenta w szpitalu i podniesienie jakości funkcjonowania chorego.

System robotowy składający się z toru wizyjnego, platformy pacjenta i konsoli chirurga wykonującego zabieg operacyjny jest jednym z najbardziej zaawansowanych systemów robotowych na świecie. Wprowadzony na rynek 20 lat temu i od tej pory nieustannie udoskonalany, wyznacza kierunki rozwoju w chirurgii robotowej – zaznacza dr hab. Witold Kycler, Ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej Chorób Przewodu Pokarmowego z Izbą Przyjęć.

Da Vinci ma zastosowanie m.in. w ginekologii i urologii, chirurgii głowy i szyi, onkologii laryngologicznej.

W zakresie ginekologii, użycie robota chirurgicznego znajduje zastosowanie u grupy pacjentów, dla której ta forma operacji jest najbardziej optymalna. Dotyczy to głównie pacjentek z rozpoznaniem raka endometrium – a ten jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem w naszej specjalności. Poza tym, operacje Da Vinci znajdują zastosowanie dla sporej części pacjetek z rakiem szyjki macicy – podkreślił dr n. med. Błażej Nowakowski, Ordynator Oddziału Ginekologii Operacyjnej, Onkologicznej i Endoskopowej.

W onkologii laryngologicznej, to głownie: jama ustna, gardło i krtań.

W chirurgii głowy i szyi w Wielkopolskim Centrum Onkologii, na podstawie statystyk uzyskanych z Pracowni Epidemiologii i Krajowego Rejestru Nowotworów przewidujemy, że będziemy wykonywać w I okresie ok. 80-100 operacji rocznie – zapowiedział Prof. Wojciech Golusiński, Kierownik Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej.

Robot da Vinci jest pierwszym tego typu sprzętem w Wielkopolsce.

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarz

O zakrzepicy mówi prof. Jerzy Windyga

Rocznie rozpoznaje się w Polsce kilkadziesiąt tysięcy nowych przypadków zakrzepicy, zatem wśród nas są miliony ludzi z tą chorobą. Prof. Jerzy Windyga…
Wszechstronny lekarz

Czym jest i jak leczyć nadpotliwość

Nadpotliwość to zaburzenie, które silnie wpływa na wiele dziedzin życia codziennego pacjentów. Terapię powinna poprzedzić dokładna diagnostyka, a wybór leczenia musi uwzględniać…
Wszechstronny lekarz

Presbyfonia. To można wyleczyć!

Fizjologiczne zmiany spowodowane starzeniem się organizmu dotyczą również narządu głosu, który w wieku senioralnym zaczyna zmieniać swoje brzmienie (presbyfonia). Takie związane z…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter