NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Innowacje

Robotyka w chirurgii kręgosłupa

Problemy z kręgosłupem to najważniejszy czynnik, który upośledza jakość życia Polaków. Choroby kręgosłupa są najczęstszym powodem wizyt w gabinetach lekarzy rodzinnych (Raport o stanie zdrowia ludności Polski w 2019 r., GUS) oraz jedną z głównych przyczyn, dla których Polacy biorą L4. Choroby kręgosłupa objawiające się przewlekłym bólem dotyczą 20-30% populacji. Spośród tych osób leczenia chirurgicznego wymaga 3-4 % pacjentów.

Operacja klasyczna vs z asystą robota

Technika „z wolnej ręki” (operacja klasyczna) jest obciążona dużym (75% – 98%) ryzykiem nieprawidłowej lokalizacji implantów w grupie operowanych pacjentów. Zastosowanie robota minimalizuje to ryzyko do 0 – 2%. Jak podkreśla prof. Gasik, zastosowanie robota znacząco podnosi bezpieczeństwo pacjenta. To nie jest wygoda czy kolejna zabawka dla lekarza; wręcz przeciwnie – robot przysparza chirurgowi więcej pracy. Ale też pozwala precyzyjnie zaplanować zabieg chirurgiczny i – co najważniejsze – kontrolować zgodność planu z jego wykonaniem w czasie bieżącym. Prof. Gasik zaznacza, że zastosowanie robota w chirurgii kręgosłupa to dużo mniejszy uraz dla tkanek, mniejsza utrata krwi, mniejsze ryzyko infekcji rany pooperacyjnej i istotnie krótszy czas hospitalizacji pacjenta. Ponadto robot Mazor X Stealth™ pozwala zooperować tych, którzy – ze względu na zbyt wysokie ryzyko operacyjne – do tej pory nie mogli być operowani.

Systemy Mazor™ nie są jeszcze w powszechnym użyciu. Na całym świecie jest 330 takich instalacji, w tym 294 w USA, 16 w Europie, 5 w Australii/Nowej Zelandii, po 3 w Japonii i Chinach oraz 2 w Kanadzie. Już wkrótce pierwszy w Polsce Mazor X Stealth™ zacznie pracę w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza SPZOZ w Tarnowie.

Powiązane artykuły
LEKARZInnowacje

AI w służbie diagnostyki chorób płuc: system opracowują naukowcy z PW

Trwają zaawansowane prace naukowców z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (PW) nad opracowaniem systemu, który usprawni diagnozowanie i monitorowanie zmian…
LEKARZInnowacje

Spektroskopia: jedna kropla krwi, panel wyników i diagnoz

Wyobraź sobie sytuację, kiedy dzięki pojedynczej kropli krwi w ciągu kilku minut można mieć kompleksowy wgląd w stan zdrowia człowieka. Dzięki najnowszym…
LEKARZInnowacje

Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) a uszkodzenie wątroby

Międzynarodowe badanie wykazało, że osoby żyjące z chorobą neurodegeneracyjną rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) są bardziej narażone na rozwój stłuszczenia wątroby, co sugeruje,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *