NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Rodzice i lekarze o wrodzonych wadach serca

Ponad 200 osób uczestniczy w IV Konferencji Kardiologicznej, która odbywa się 14 i 15 listopada br. w Warszawie. Wydarzenie zorganizowała Fundacja Serce Dziecka pod kierunkiem merytorycznym prof. dr hab. n. med. Wandy Kawalec z Kliniki Kardiologii CZD.

fot. Fundacja Serce Dziecka

W dwudniowym spotkaniu uczestniczą rodzice dzieci z wrodzoną wadą serca, dla których konferencja jest okazją do poszerzenia swojej wiedzy, rozwiania wątpliwości czy obaw, a także do kontaktu i rozmów z lekarzami oraz specjalistami z dala od sal szpitalnych i gabinetów.

Podczas pierwszej sesji zatytułowanej „Jak zapobiec problemom?” zaproszeni eksperci opowiedzieli, w jaki sposób rodzic może przygotować siebie i dziecko do pobytu w szpitalu oraz do operacji.

„Dziecku zawsze trzeba mówić prawdę. Powiedzmy, dlaczego dziecko idzie do szpitala. Zapewnijmy je, że zawsze będziemy w pobliżu, a jeśli to będzie niemożliwe, zaopiekują się nim lekarze i pielęgniarki” – tłumaczyła Katarzyna Parafianowicz, psycholog i wiceprezes Fundacji Serce Dziecka. Podkreślała, że w rozmowie z dzieckiem najważniejsze jest opanowanie, odpowiedni moment i miejsce oraz wiedza dostosowana do jego wieku.

„Dajmy wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. Zadbajmy, aby nasze dziecko niezależnie od wieku nie miało poczucia, że wada serca jest dla niego krzywdą. Rozmawiajmy, że są także inne dzieci, które chorują” – przekonywała Katarzyna Parafianowicz.

Kardiolodzy i pediatrzy wyjaśniali, jak skutecznie walczyć z infekcjami wirusowymi, w tym z wirusem RS, który stanowi istotne zagrożenie dla małych pacjentów z wadami serca.

Następna sesja pt. „Co wiemy o leczeniu?” poświęcona była interwencyjnemu leczeniu interwencyjne wad serca. Rozmawiano również o przeszczepie serca.

W drugim dniu Konferencji odbędą się warsztaty z ekspertami składające się z części wykładowej dotyczącej wybranych zagadnień oraz z części praktycznej.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Nowoczesne kierunki diagnostyki głosu. Wskaźniki neurofizjologiczne

Głos jest złożonym zjawiskiem, a mechanizm jego wytwarzania wymaga współdziałania ze sobą wielu elementów. Mięśnie krtani są tylko jednym z elementów potrzebnych…
LEKARZWszechstronny lekarz

Ćwiczenia – nowa klasa leków w kardiomiopatii przerostowej

American College of Cardiology (ACC) i American Heart Association (AHA) właśnie opublikowały nowe wytyczne kliniczne dotyczące skutecznego postępowania u pacjentów, u których…
LEKARZWszechstronny lekarz

Szpiczak to coraz częściej choroba przewlekła

Dzięki nowym lekom i schematom leczenia dla coraz większej liczby pacjentów szpiczak plazmocytowy staje się chorobą przewlekłą. Warunkiem jest jednak wczesne zdiagnozowanie,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter