NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Rzucanie palenia wyzwaniem dla cukrzyków

Zerwanie z nałogiem palenia u osób z cukrzycą typu 2 może mieć istotny wpływ na kontrolę glikemii – donoszą naukowcy na łamach czasopisma „The Lancet Diabetes & Endocrinology”.

Dla lekarza pacjent diabetologiczny zrywający z nałogiem palenia jest wyzwaniem ze względu na problem z kontrolą glikemii. fot. Foto: Flickr (CC BY 2.0)

Brytyjscy naukowcy nie mają wątpliwości, że palenie może sprzyjać rozwojowi cukrzycy typu 2. W swoich analizach zadali sobie jednak trud sprawdzenia, jak proces zrywania z nałogiem wpływa na kontrolę glikemii. W swoim retrospektywnym badaniu – trwającym od 1 stycznia 2005 roku do 31 grudnia 2010 roku – sprawdzili poziomy glikemii u 10 692 palaczy z cukrzycą typu 2.

Spośród badanej grupy 3131 osób (29 proc.) zdecydowało się na zerwanie z nałogiem i utrzymali się w abstynencji przez kolejny rok. Jakie wyniki glikemii uzyskiwali ex-palacze? Okazało się, że po uwzględnieniu wszystkich czynników zakłócających w pierwszym roku po zerwaniu z nałogiem, aż u 21 proc. chorych poziom hemoglobiny glikolowanej HbA1c wzrósł. Co ciekawe, poziomy glikemii wróciły do normy i stały się porównywalne z pierwotnymi (uzyskiwanymi w czasie trwania w nałogu) dopiero po trzech latach od rzucenia papierosów.

Naukowcy nie mają więc wątpliwości, że proces rzucanie palenia u pacjentów z cukrzycą powinien iść w parze z bardziej skrupulatną kontrolą glikemii, gdyż ta ulega znacznemu pogorszeniu. Co więcej, naukowcy stwierdzili, że na poziomie populacyjnym przejściowe wzrosty poziomów glikemii u byłych palaczy mogą zwiększyć ryzyko pojawienia się powikłań cukrzycy w postaci mikroangiopatii.

Źródło: http://dx.doi.org/10.1016/S2213-8587(15)00082-0

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter