Zerwanie z nałogiem palenia u osób z cukrzycą typu 2 może mieć istotny wpływ na kontrolę glikemii – donoszą naukowcy na łamach czasopisma „The Lancet Diabetes & Endocrinology”.
Spośród badanej grupy 3131 osób (29 proc.) zdecydowało się na zerwanie z nałogiem i utrzymali się w abstynencji przez kolejny rok. Jakie wyniki glikemii uzyskiwali ex-palacze? Okazało się, że po uwzględnieniu wszystkich czynników zakłócających w pierwszym roku po zerwaniu z nałogiem, aż u 21 proc. chorych poziom hemoglobiny glikolowanej HbA1c wzrósł. Co ciekawe, poziomy glikemii wróciły do normy i stały się porównywalne z pierwotnymi (uzyskiwanymi w czasie trwania w nałogu) dopiero po trzech latach od rzucenia papierosów.
Naukowcy nie mają więc wątpliwości, że proces rzucanie palenia u pacjentów z cukrzycą powinien iść w parze z bardziej skrupulatną kontrolą glikemii, gdyż ta ulega znacznemu pogorszeniu. Co więcej, naukowcy stwierdzili, że na poziomie populacyjnym przejściowe wzrosty poziomów glikemii u byłych palaczy mogą zwiększyć ryzyko pojawienia się powikłań cukrzycy w postaci mikroangiopatii.