NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Są pieniądze, nie ma pomp insulinowych

Kontrakty z NFZ nie są w pełni wykorzystywane na zakup pomp insulinowych – wynika z raportu Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą.

Są takie województwa, gdzie zakupiono pomp insulinowych mniej niż w 2013. fot. Medtronic

Pompowa Mapa Polski 2014 to raport o wykorzystaniu kontraktów z NFZ na zakup pomp insulinowych w ubiegłym roku. Zestawienie  zawiera dane o wszystkich świadczeniach, zarówno te w ramach których zakupiono i podłączono pompy insulinowe dzieciom do 6 roku życia jak i te podłączone dzieciom od 6 do 18 roku życia oraz osobom dorosłym od 18 do 26 roku życia.

W sumie w 2104 roku zrealizowano 2277 takich świadczeń, co daje wzrost o niecałe 5  proc. w stosunku do roku 2013. Wydano na ten cel ponad 15,7 mln złotych, co oznacza wykorzystanie niecałych 83 proc. zabezpieczonych na ten cel środków.

Z raportu wyłania się spore zróżnicowanie pomiędzy regionami pod względem wykorzystania kontraktów z NFZ za zakup pomp insulinowych. I chociaż nie ma już województwa, gdzie w ogóle nie zakupiono pomp insulinowych, to w kilku województwach środki NFZ wydatkowano jedynie w połowie, a są i takie, gdzie dokonano zakupów mniej niż w poprzednim roku.

Podobnie jak w ubiegłych latach w roku 2014 najwięcej pomp insulinowych dla dzieci i młodzieży zakupiono w woj. mazowieckim (373) i śląskim (207). Na trzeciej pozycji znalazło się woj. wielkopolskie (184). Najmniej pomp przybywa w województwie opolskim – jedynie 25.

Zdecydowany, prawie 75 procentowy wzrost liczby zakupionych pomp odnotowano w woj. łódzkim (z 70 w 2013 do 122 w 2014). Znacząco więcej świadczeń zrealizowano również w województwach wielkopolskim – 29  proc. (143 w 2013 i 184 w 2014) oraz mazowieckim – 25  proc. (298 w 2013 i 373 w 2014). Niepokojący jest jednak niemal 30 procentowy spadek pomp w województwie dolnośląskim.

Jak wynika z raportu, podobna sytuacja jest w przypadku dorosłych – mimo iż środki finansowe były zabezpieczone w województwie warmińsko-mazurskim i lubuskim wykorzystano tylko 1/3 kwoty. Taka sytuacja powtarza się od 2012 roku.

Więcej: http://www.mojacukrzyca.pl/

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter