NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Schudnąć zawsze się opłaca, bez względu na wiek

Im dłużej jest się otyłym, tym mocniej otyłość wpływa na funkcjonowanie układu krążenia – dowodzą brytyjscy naukowcy na łamach czasopisma „The Lancet Diabetes & Endocrinology”.

O zgrabną sylwetkę warto zadbać w każdym wieku fot. Źródło: Pixabay

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili badanie kohortowe, w którym wzięli pod uwagę grupę 5362 osób urodzonych na terenie Anglii, Szkocji oraz Walii w pierwszym tygodniu marca 1946 r. 60 proc. osób z tej grupy nadal żyło i naukowcom udało się ustalić adres ich zamieszkania. Uczestników sklasyfikowano pod względem wagi i wskaźnika BMI w kolejnych latach życia tj. w wieku 36 lat, 43 lat, 53 lat oraz pomiędzy 60-64 rokiem życia. Ostatecznie analizie poddano 1273 pacjentów. Badacze użyli wielu zmiennych regresji liniowej w celu ustalenia zależności BMI w wieku 60-64 lat a grubością kompleksu błony środkowej i wewnętrznej ściany tętnicy szyjnej (CIMT), ciśnieniem tętniczym i stężeniem leptyny w krwi.

Osoby z podwyższonym BMI w porównaniu do osób z prawidłową masą ciała miały większy CIMT w wieku 60-64 lat, wyższe ciśnienie skurczowe krwi i wyższe stężenie leptyny będącej prognostykiem ryzyka zachorowania na cukrzycę. Wszystkie te parametry były tym wyższe, im dłużej dana osoba była otyła lub miała nadwagę.

U dorosłych, którym udało się zredukować masę ciała i wskaźnik BMI (w porównaniu do osób, które nigdy nie straciły na wadze), współczynnik CIMT był istotnie niższy, analogicznie do stężenia leptyny – nawet w sytuacjach, gdy pacjentowi nie udało się na dłużej utrzymać niższej wagi. Naukowcy podkreślają, że każda redukcja wskaźnika BMI – nawet jeśli nie jest trwała – jest związana ze zmniejszeniem CIMT i redukcją ryzyka schorzeń sercowo-naczyniowych.

Źródło:The Lancet Diabetes & Endocrinology, Early Online Publication, 21 May 2014 doi:10.1016/S2213-8587(14)70103-2.

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
LEKARZWszechstronny lekarz

Ultrarzadka choroba Fabry’ego

Choroba Fabry’ego uszkadza mózg i serce. Niespecyficzność objawów sprawia, że pacjenci czekają na diagnozę nawet kilkanaście lat. Symptomami są m.in. przeszywający ból…
LEKARZWszechstronny lekarz

20 marca to Międzynarodowy Dzień Szczęścia ONZ

Wyborcy Partii Demokratycznej i prezydenta USA Joe Bidena są szczęśliwsi niż wyborcy Partii Republikańskiej i byłego prezydenta USA Donalda Trumpa – tak…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter