NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Schudnąć zawsze się opłaca, bez względu na wiek

Im dłużej jest się otyłym, tym mocniej otyłość wpływa na funkcjonowanie układu krążenia – dowodzą brytyjscy naukowcy na łamach czasopisma „The Lancet Diabetes & Endocrinology”.

O zgrabną sylwetkę warto zadbać w każdym wieku fot. Źródło: Pixabay

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili badanie kohortowe, w którym wzięli pod uwagę grupę 5362 osób urodzonych na terenie Anglii, Szkocji oraz Walii w pierwszym tygodniu marca 1946 r. 60 proc. osób z tej grupy nadal żyło i naukowcom udało się ustalić adres ich zamieszkania. Uczestników sklasyfikowano pod względem wagi i wskaźnika BMI w kolejnych latach życia tj. w wieku 36 lat, 43 lat, 53 lat oraz pomiędzy 60-64 rokiem życia. Ostatecznie analizie poddano 1273 pacjentów. Badacze użyli wielu zmiennych regresji liniowej w celu ustalenia zależności BMI w wieku 60-64 lat a grubością kompleksu błony środkowej i wewnętrznej ściany tętnicy szyjnej (CIMT), ciśnieniem tętniczym i stężeniem leptyny w krwi.

Osoby z podwyższonym BMI w porównaniu do osób z prawidłową masą ciała miały większy CIMT w wieku 60-64 lat, wyższe ciśnienie skurczowe krwi i wyższe stężenie leptyny będącej prognostykiem ryzyka zachorowania na cukrzycę. Wszystkie te parametry były tym wyższe, im dłużej dana osoba była otyła lub miała nadwagę.

U dorosłych, którym udało się zredukować masę ciała i wskaźnik BMI (w porównaniu do osób, które nigdy nie straciły na wadze), współczynnik CIMT był istotnie niższy, analogicznie do stężenia leptyny – nawet w sytuacjach, gdy pacjentowi nie udało się na dłużej utrzymać niższej wagi. Naukowcy podkreślają, że każda redukcja wskaźnika BMI – nawet jeśli nie jest trwała – jest związana ze zmniejszeniem CIMT i redukcją ryzyka schorzeń sercowo-naczyniowych.

Źródło:The Lancet Diabetes & Endocrinology, Early Online Publication, 21 May 2014 doi:10.1016/S2213-8587(14)70103-2.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
LEKARZWszechstronny lekarz

Związek między częstotliwością wypróżnień a ogólnym stanem zdrowia

Zespół badawczy kierowany przez Institute for Systems Biology (ISB) przeanalizował dane kliniczne, dotyczące stylu życia i dane multiomiczne (złożonej analizy danych klinicznych)…
LEKARZWszechstronny lekarz

Kariera? Niekoniecznie. Filary to bliscy, zdrowie i rozwój

Raport „Skok w dorosłość” rzuca nowe światło na priorytety młodego pokolenia. Dla młodych ludzi najważniejsza jest rodzina – takie wnioski płyną z…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter