W ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zorganizowano bezpłatną akcje szczepień przeciwko grypie, w której wzięło udział 150 warszawiaków. Sezon jesienny to idealny moment na walkę z tą groźną chorobą. Jak podkreślają eksperci niezmiernie ważna jest profilaktyka, szczególnie wśród osób z grup ryzyka, ponieważ są one najbardziej narażone na powikłania pogrypowe.
Ogólnopolski Dzień Profilaktyki Grypy, 1 października br. w godzinach 10:00-13:00 w Szpitalu św. Rodziny przy ul. Madalińskiego 25 w Warszawie odbyły się bezpłatne szczepienia. Z tych szczepień mógł skorzystać każdy po 18stym roku życia, jeżeli nie występowały u niego przeciwskazania takie jak: aktywna infekcja, katar, gorączka. Na miejscu obecny był wykwalifikowany personel medyczny, z którym można było wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Szczepienia zalecane są szczególnie osobom z grup ryzyka – osoby po 65. roku życia, kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe np. cukrzycę, astmę czy chorobę wieńcową.
„Coroczne szczepienie przeciw grypie jest doskonałym sposobem, aby uchronić się przed niebezpiecznymi powikłaniami grypy. Należy pamiętać, że szczepiąc się, chronimy nie tylko siebie, ale również swoich bliskich. Jest to szczególnie istotne, jeśli w naszym otoczeniu znajdują się osoby z grup wysokiego ryzyka powikłań pogrypowych. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego zapraszamy wszystkich mieszkańców Warszawy, szczególnie chorych przewlekle, seniorów oraz kobiety w ciąży, by zadbali o swoje zdrowie. Warto zaszczepić się jak najszybciej, ponieważ przygotowujemy się w ten sposób do szczytu zachorowań na grypę, a okres od września do listopada to najlepszy czas na walkę z grypą” – powiedział prof. dr hab. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
Grypa może doprowadzić do wystąpienia niebezpiecznych powikłań, których skutki mogą być śmiertelne. Skuteczność, którą zapewnia szczepionka wynosi ok. 70-80%. Jest to najbardziej efektywna, a przy tym bezpieczna i tania metoda zapobiegania zakażeniu wirusem grypy. Profilaktyka wirusa poprzez szczepionki to nie tylko korzyści zdrowotne, ale również społeczne oraz finansowe. Większość Polaków nie decyduje się na profilaktykę, narażając się na groźną chorobę oraz koszt jej leczenia, a ten znacznie przewyższa koszt szczepionki. Przy poważnych powikłaniach takich jak zapalenie płuc czy zapalenie mięśnia sercowego wymagane jest leczenie w szpitalu oraz długi czas rekonwalescencji pacjenta. Każda przyjęta szczepionka zmniejsza ryzyko zachorowania jednego obywatela, co za tym idzie, rozpowszechnienia się grypy w społeczeństwie.
źródło: newsrm.tv